Polsko-Chiński Dialog Młodzieży

Dnia 16 listopada nasi uczniowie z klas gimnazjalnych i licealnych mieli okazję uczestniczyć w pierwszym spotkaniu młodzieżowym „One Belt, One Road” zorganizowanym przez Instytut Konfucjusza w Krakowie.

Wicedyrektor Instytutu Han Xinzhong przywitał wszystkich zgromadzonych, w tym studentów z Polski i Chin, którzy podzielili się doświadczeniami z wymiany kulturowej pomiędzy dwoma krajami.

Wystąpili również przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr hab. Ewa Trojnar zaprezentowała uczelnię, a  prof. Troonel przedstawił informacje na temat współpracy UJ z wieloma chińskimi uniwersytetami, nawiązanej dzięki inicjatywie Belt and Road.

Wydarzenie zakończyło się interesującymi warsztatami związanymi z kulturą Chin, które prowadzili studenci z Hong Kongu.

Podczas spotkania można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Chinach i nie tylko, sprawdzić swoją znajomość języka chińskiego, a także biegłość w języku angielskim. Rozumienie prelegentów w j. chińskim nasi uczniowie ocenili na 10%, na szczęście można było wspomagać się j. angielskim.

Spotkanie było również dobrą okazją do wymiany kontaktów międzynarodowych pomiędzy uczestnikami.

Monika Lewicka