Udział naszych uczniów i pocztu sztandarowego w obchodach 250. Rocznicy wybuchu Konfederacji Barskiej.

29 lutego 1768 r. część polskiej szlachty, po raz pierwszy od XVII wieku, chcąc bronić suwerenności państwa polskiego, bronić się przed carską Rosją i jej ingerencją w sprawy państwa polskiego, stając w obronie wiary katolickiej, chcąc przeciwstawić się królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu (który koronę króla Polski otrzymał od carycy Katarzyny II), zawiązała konfederację zbrojną w miejscowości Bar (dzisiejsza Ukraina).

Konfederacja Barska (1768-1772) w konsekwencji doprowadziła do wojny z Rosją, którą Konfederaci przegrali. Jej skutkiem był m.in. I rozbiór Polski w 1772 r.

W Krakowie mamy szczególne miejsce poświęcone pamięci Konfederatów Barskich, a mianowicie kościół Ojców Kapucynów na ul. Loretańskiej (100 m od naszej szkoły), który pamięta działania zbrojne Konfederatów w Krakowie, w XVIII wieku.

W środę 28 lutego 2018 r. nasza młodzież wraz z pocztem sztandarowym  XLII LO udała się do kościoła Ojców Kapucynów na ul. Loretańskiej, na uroczyste obchody 250. rocznicy wybuchu Konfederacji, aby oddać cześć Konfederatom i złożyć kwiaty na ich mogile, którą charakteryzuje duży krzyż postawiony na ulicy przed kościołem, stojący na części drogi na ul. Loretańskiej.

Posłuchajmy słów „Pieśni Konfederatów Barskich” w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego i Jacka Kowalskiego:

Paweł Cząstka