„Wszyscy korzystamy z geoinformacji, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy”

Andrzej Sambura

Klasa 2B  i  KRAKOWSKI GIS DAY 2018

CROWSDOURCING W PRZESTRZENI

Tegoroczny dzień dla geoinformacji zagościł w progach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas tego globalnego święta (obchodzonego na całym świecie już od 1987 roku) użytkowników i pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej rozważano rolę niespecjalistów w rozwoju GIS. Zatem motywem przewodnim był szeroko pojęty crowsdourcing, czyli umiejętność czerpania z potencjału internautów konkretnej wartości.

W trakcie spotkań kół studenckich oraz wykładów uczniowie mieli okazję poznać najnowsze aplikacje  i technologie GIS służące m.in. analizie badań objawów alergii pyłkowych, inwentaryzacji astakofauny, pozyskiwaniu informacji na temat infrastruktury w Małopolsce, tworzeniu współczesnych map nawigacyjnych, badaniu przestrzeni Kampusu UJ, jak również wykorzystywane w pomocy humanitarnej.

Przed rozpoczęciem sesji plenarnej młodzież uczestniczyła w licznych konkursach i poznawała specjalistyczne narzędzia pracy geologów, jak przykładowo tachimer optyczny, czy też mogła obejrzeć w trójwymiarze salę teatralną posługując się okularami wirtualnej rzeczywistości.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, zatem zostaje nam czekać na kolejny rok, kiedy zostanie ona zorganizowana na Uniwersytecie Pedagogicznym.

Beata Sobocińska