W cieniu góry Ararat – relacja z wyjścia naszych uczniów na wystwę 25.10.2017 r.

Wystawa „Allah stworzył Kurdów żeby góry nie były samotne” była dla uczniów klas licealnych oraz klasy 3C doskonałą okazją do zapoznania się z historią, kulturą, a także życiem codziennym jednej znajliczniejszych mniejszości etnicznych na świecie. Kurdowie to naród bez własnego państwa, zamieszkujący głównie Turcję, Iran, Syrię oraz Irak. Od pewnego czasu kojarzony jest głównie z zacofaniem, wojną oraz terroryzmem. Stąd też jego głos na arenie międzynarodowej jest praktycznie niesłyszalny. Tymczasem górscy Turkowie, jak nazywani są Kurdowie, starają się mimo wszystko przekonać innych, że ich tożsamość narodowa zasługuje na istnienie we współczesnym świecie. Autor wystawy – Gökmen Önay przedstawia na fotografiach życie codzienne swoich rodaków oraz ich pokojowe manifestacje w obronie prawa do godnego życia. Obraźliwe powiedzenie, przekornie użyte w tytule wystawy, Gökmen interpretuje jako możliwość dostrzeżenia piękna i szansy na pojednanie w każdym drobnym geście.

Małgorzata Juszczyk