W piątek 21 grudnia obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły Adama Mickiewicza i 126-lecie jej powstania.

O godz. 8.00 spotkaliśmy się na Mszy Świętej w intencji całej społeczności szkolnej XLII LO w Kolegiacie Świętej Anny. Mszę odprawił, w koncelebrze z ks. proboszczem prof. Tadeuszem  Panusiem, ks. Michał Dziedzic, który powiedział pouczające kazanie w przededniu Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie ks. prof. Panuś poświęcił opłatki na wigilie klasowe dla każdej z klas i dla nauczycieli.

W szkole uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.15. Dyrektor Szkoły dr Paweł Cząstka powitał przybyłych gości: Wizytatora Kuratorium Oświaty w Krakowie p. Bożenę Walczak oraz wiceprezesa ZNP odział Kraków-Śródmieście p. Beatę Bartusik-Waśniowską, nauczycieli, rodziców i uczniów.

Następnie poczet sztandarowy wprowadził sztandar XLII LO i wszyscy zaśpiewaliśmy 4 zwrotki Hymnu (w 100-lecie odzyskania Niepodległości).

Pani Wizytator, cytując A. Mickiewicza, życzyła naszej szkole sukcesów. Odczytała List skierowany do dyrekcji XLII LO od Małopolskiego Kuratora Oświaty p. Barbary Nowak [PRZECZYTAJ].

Pan dyrektor Cząstka wygłosił krótką mowę okolicznościową:

„Bądźmy dzisiaj dumni i radujmy się, bo świętujemy Dzień Patrona Szkoły Adama Mickiewicza (24.12.1798 r. dzień urodzin i imienin Patrona) oraz 126 lat jej istnienia (od 1892 r.) jako SP13, GIM2 i LOXLII. Jest to również czas wyjątkowy, ponieważ zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.

Chciałbym abyśmy wszyscy, którzy tworzymy społeczność szkolną XLII LO czuli się jak jedna drużyna: nauczyciele-uczniowie-rodzice. Żeby duch tego miejsca przesiąknięty ponad 100-letnią tradycją zawartą w edukacji na wysokim poziomie, wychowaniu do wartości i patriotyzmu dodawał nam inspiracji oraz siły. Żeby realizowały się w życiu każdego z nas słowa Adama Mickiewicza „Młodości ty nad poziomy wylatuj” oraz jego humanistyczny pogląd na świat „Miej serce i patrzaj w serce”.

W 100-lecie niepodległości nie bądźmy obojętni na historię naszej Ojczyzny i wszelkie dobro jakie daje Wam Droga Młodzieży możliwość kształcenia się i nabywania kultury szkoła przy Studenckiej 13.

Wiem, że nasza licealna Alma Mater (matka-żywicielka) przetrwa kolejne stulecia. Posiada bowiem fundamenty (te materialne wzmocnione w latach 2017/2018 betonem za ok. 1mln złotych) a przede wszystkim te ponadmaterialne, które tworzą na co dzień nauczyciele i uczniowie w drodze do sukcesu i rozwoju każdego z nas, szkoły, Krakowa, Polski i Europy”.

Następnie szkolni konferansjerzy Aleksandra i Paweł, opowiedzieli o życiu i twórczości Adama Mickiewicza oraz przybliżyli historię 126 lat naszej szkoły.

Głównym punktem dzisiejszego dnia było przedstawienie teatralne. Uczniowie z koła teatralnego pod kierownictwem i z reżyserią p. Marcina Sondeja we wspaniały i profesjonalny sposób przedstawili spektakl „Coś Ty uczynił ludziom, Mickiewiczu?”.

Publiczność była równie elegancka, wszak przez ponad 60 min. z wielkim zainteresowaniem oglądała spektakl.

Na zakończenie dyrektor szkoły złożył wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne:

„Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych miłości i czasu spędzonego z rodziną, a w Nowym Roku 2019 zdrowia, siły i pomyślności!”

Przedstawiciele z każdej klasy odebrali od dyrekcji opłatki na wigilie klasowe i przedłużali dzisiejsze świętowanie z wychowawcami.

Panie prof. Marcinie i Drodzy Aktorzy już nie możemy doczekać się kolejnej premiery:)