W piątek 08.02.2019 r. uczniowie klasy 2 B z rozszerzeniem z fizyki uczestniczyli w zajęciach I pracowni fizycznej w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajęcia laboratoryjne dotyczyły dynamik bryły sztywnej. Uczniowie w trakcie zajęć zapoznali się z wahadłem Oberbecka, czyli  obracającym się wokół poziomej osi walem z krzyżakiem z prętów prostopadłych do osi obrotu. Podczas wykonywania ćwiczenia uczniowie mogli dowolnie zmieniać masę ciężarków zawieszonych na nici wprawiających w ruch wahadło Oberbecka. Dzięki temu mogli sprawdzić w praktyce II zasadę dynamiki Newtona dla ruchu obrotowego. Pomiary czasów ruchu obciążników były wykonywane z pomocą fotokomórki, o której budowie i zasadzie działania uczniowie uczyli się w klasie pierwszej.

prof. Marzena Kusion