Szkolne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1.03.2018)

W naszej szkole w pierwszym tygodniu marca na lekcjach historii, zostały zaprezentowane fakty historyczne dotyczące polskich Żołnierzy. Nie złożyli oni broni w 1945 roku, lecz podjęli dalszą walkę o wolną Ojczyznę przeciwko reżimowi komunistycznemu narzuconemu Polsce przez Stalina i Związek Radziecki, po zakończeniu II wojny światowej.

Ponadto nasi licealiści 5 marca 2018 r. wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanym przez IPN w Krakowie i Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Miejsce: kino Kijów

Według programu odbyła się prelekcja historyka z krakowskiego oddziału IPN na temat powojennego podziemia niepodległościowego oraz projekcja filmu dokumentalnego „Więzy krwi” w reżyserii Dariusza Walusiaka.

Film „Więzy krwi” w reżyserii Dariusza Walusiaka, opowiada o żołnierzach ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych mjr. Henryka Flamego „Bartka”. O heroicznej walce i tragicznym losie patriotów. Byli młodzi. Nie pogodzili się z komunistycznym bezprawiem. Poszli w góry, by z bronią w ręku walczyć o wolną Polskę. W dokumencie wykorzystano unikatowe zdjęcia z pierwszej ekshumacji żołnierzy „Bartka” z listopada 2013 r., podczas której w pobliżu szczytu Błatniej w Beskidzie Śląskim odnaleziono szczątki plutonowego Edwarda Biesoka „Edka”. W trakcie realizacji autor dokumentu spotkał się z dwoma ostatnimi żyjącymi żołnierzami „Bartka”. Ich relacje z tego, jak byli torturowani i bici podczas przesłuchań, zrobiły na młodzieży ogromne wrażenie.

Temat był bardzo ciekawy, potrzebny, smutny.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że podczas prelekcji i filmu na sali kinowej za sprawą młodzieży panowała przez ok. 2 godziny permanentna cisza.

Paweł Cząstka