W ramach projektu Oblicza Dialogu uczestniczyliśmy w obchodach XIX Dnia Islamu w Kościele Katolickim w Krakowie. Przy wspólnym stole spotkaliśmy się z muzułmanami. Był to wielopłaszczyznowy stół modlitwy i słowa, stół dialogu, dyskusji i wzajemnego poszukiwania oraz stół dzielenia się sobą, tak jak różnorodnymi smakołykami obu kultur. Temat tegorocznych obchodów tego dnia brzmiał „Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy”.

Zaczęliśmy od wspólnej modlitwy w Bazylice Franciszkanów, którą poprowadził ks. Łukasz Kamykowski przewodniczący do spraw Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, a słowo wygłosił mufti Nedal Abu Tabaq z Ligi Muzułmańskiej w RP, Muslim League in PolandNastępnie w budynku UPJPII uczestniczyliśmy w poruszających warsztatach o współpracy chrześcijan i muzułmanów, które poprowadziła Mała Siostra Jezusa s. Krystyna Klara wspólnie z Kamilą Dudkiewicz – Muzułmanką w świecie. Warsztaty stanowiły świetną płaszczyznę do zacierania uprzedzeń i stereotypów. Nie mogło się też obyć bez małego poczęstunku, który zjednoczył wszystkich w dalszym dialogu.

Ze spotkania przy wspólnym stole modlitwy zapamiętaliśmy najbardziej, że obie nasze religie mają ten sam cel, a Bóg żadnej z religii nie jest Bogiem nienawiści. Mocno i wyraziście wybrzmiały słowa muftiego „Bóg, który każe nienawidzić to nie jest mój Bóg”.

Ks. Kamykowski podkreślił, jak bardzo ważne w obu religiach są dzieci, młodzi ludzie. Dzieci i ich matki giną z powodu współzawodnictwa na tle religijnym.

W Polsce, w Krakowie spotykamy się wspólnie, by budować inne relacje niż te, które znamy z przekazów medialnych – relacje oparte na wzajemnym poznaniu, szacunku i współpracy. Nie można tego osiągnąć bez przebaczenia i w pielęgnowaniu niechęci.

Kolejny dzień wspólnego dialogu spędziliśmy na międzyreligijnej posiadówce w JCC Kraków Kuchnia spotkania. Żydzi, muzułmanie i chrześcijanie gotują! zorganizowanej przez JCC Kraków, Centrum Muzułmańskie w Krakowie, Zupa na Plantach i wspólnoty chrześcijańskie.

Idea spotkania była prosta – zamiast tylko „gadać” o pokoju i współpracy wyznawców różnych religii, trzeba zrobić razem coś dobrego. Przepis muzułmanów, kuchnia żydów, pomysł chrześcijan: co z tego wyszło? Zupa wielowarzywna na bazie soczewicy specjalnie na wieczorne spotkanie na Plantach z osobami w kryzysie bezdomności.

Podczas „posiadówki” w JCC można było spróbować różnych smakołyków, ale przede wszystkim usiąść razem przy wspólnym stole i porozmawiać jak człowiek z człowiekiem. Podczas rozmów w mieszanych religijnie grupach z burzy mózgów wyłoniły się ciekawe pomysły na kolejne spotkania czy eventy, które mają łączyć ludzi różnych narodowości, kultur i wyznań. Będzie się jeszcze działo! Kreatywności sprzyjał smaczny poczęstunek, z wyśmienitym hummusem w roli głównej.

A czy hummus w wydaniu żydowskim, czy przygotowany przez muzułmankę zdobył serca gości pozostanie tajemnicą spotkania.

prof. Monika Lewicka, koordynator projektu w XLII LO