Drodzy Maturzyści,

dzisiaj ostatni raz zwracamy się do Was jako uczniów XLII LO. Od jutra będziecie już abiturentami, ludźmi posiadającymi średnie wykształcenie, którzy za parę dni przystąpią do egzaminu dojrzałości. W ten sposób przygoda z naszą szkołą nieodwracalnie zakończy się. Rozpoczniecie nowy – z pewnością wspaniały – rozdział życia. Tego Wam z całego serca życzymy!

Podsumowując Wasz 3-letni pobyt  w XLII,  można stwierdzić, że był to czas trudny dla Was, dla nas i dla całego świata. Straciliście ponad rok nauki stacjonarnej, ale zyskaliście przeżycie pokoleniowe, nowe umiejętności i na pewno nowe postrzeganie rzeczywistości. Wydaje się, że bardzo dosłownie spełniły się słowa, które wypowiedział do Was dyrektor podczas uroczystości  ślubowania: Per aspera ad astraprzez trudy,  do gwiazd. tłumacząc, jak  w szkole przy Studenckiej 13 będziemy wymagać, aby Was nauczyć i wychować na mądrych i wartościowych ludzi! Wierzymy, że tak się stało.

Chcielibyśmy wyraźnie zaakcentować fakt, że wraz z rodzicami, nauczycielami kształtowaliście i rozwijaliście przez ostatnie lata nasze Liceum. Wpisaliście się tak licznie (bo 152 osoby kończy dzisiaj szkołę w tym 21 uczniów z wyróżnieniem) w karty jego historii jako drugi rocznik. Można powiedzieć, że wytyczaliście trendy dla młodszych kolegów. Bez Was pewnie nie bylibyśmy tak już dobrze rozpoznawalną szkołą w mieście. Bądźcie więc dumni z tego, że tu uczyliście się. Wasza działalność szkolna m.in. w Samorządzie Uczniowskim, wolontariacie, teatrze, zespole muzycznym, chórze, radiowęźle, kole PTTK, poczcie sztandarowym, różnorakich projektach edukacyjnych, wymianach młodzieży oraz wielu innych inicjatywach, dodawała nam jako pedagogom siły i optymizmu do pracy z Wami dla dobra całej społeczności szkolnej. Za to chcemy Wam dzisiaj serdecznie podziękować!

Zapamiętajcie  wszystko to, co było dobre i wspaniałe w  naszej szkole, wybaczcie proszę błędy i potknięcia, które zapewne też miały miejsce, gdyby zaś komuś zdarzyło się myśleć inaczej, niech nigdy nie zapomni, że dzięki świadectwu ukończenia XLII LO, mógł przystąpić do matury, a to pozwoliło mu rozwinąć skrzydła w dorosłym życiu.

Zapraszamy Was za rok, 5, 10, 50 i więcej lat na zjazdy absolwentów. Niech one nam zrekompensują bal studniówkowy!

Pamiętajcie też o naszych zmarłych profesorach p. Andrzeju Kleszczu oraz p. Barbarze Matodze.

Jeśli chcielibyście się podzielić wspomnieniami z czasów nauki XLII LO, to po maturze napiszcie je i prześlijcie do dyrekcji lub wychowawcy Librusem albo e-mailem na lo42@lo42krakow.pl. Zamieścimy je w kronice szkoły:)

Wspomnijcie wraz zna mi czasy ślubowania: https://lo42krakow.pl/galeria/

Zapraszamy Was również do obejrzenia filmu o Was na: https://www.facebook.com/lo42krakow

Na koniec, chcemy Wam powiedzieć: idźcie w świat i zmieniajcie go na lepsze, najpierw jednak zdajcie na bardzo wysokim poziomie maturę!

Trzymamy za Was kciuki!

Do zobaczenia na maturze i w dorosłym życiu!

Dyrekcja i Profesorowie

XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie