Ślubowanie klas I odbyło się 12 października. W tym dniu świętowaliśmy również Dzień Komisji Edukacji Narodowej.

Zobacz foto-galerię z imprezy [KLIKNIJ]

Uroczystości rozpoczęliśmy o godzinie 8.00 w Katedrze na Wawelu, gdzie pochowany jest Adam Mickiewicz – Patron naszej szkoły.

Msze Świętą w koncelebrze ks. Michała w intencji pierwszoklasistów i całej społeczności szkolnej odprawił proboszcz Akademickiej Kolegiaty św. Anny ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś, który podczas homilii pięknie opowiadał o kuluarach sprowadzenia z Paryża do Krakowa szczątków A. Mickiewicza i o wydarzeniach związanych z jego pogrzebem na Wawelu. Ks. Panuś zaakcentował zwracając się do młodzieży, że Patron XLII LO w swej twórczości wskazuje na wartości duchowe, narodowe i patriotyczne. A jego pogrzeb w Krakowie w 1890 r. stał się wielką manifestacją polskości i przywiązania do Ojczyzny. Dlatego podczas nauki w szkole przy Studenckiej 13, powinni podobnie jak A. Mickiewicz być wiernym wartościom, które będą ich łączyć i pozwolą wykształcić w nich postawy patriotyczne. XLII LO będzie ich mobilizowało do zdobywania wiedzy i kultury.

Po zakończonej Mszy Świętej uczniowie wraz z dyrekcją złożyli kwiaty na grobie Adama Mickiewicza.

Następnie ze sztandarem na przodzie uczniowie, nauczyciele i rodzice traktem królewskim przeszli na Rynek, gdzie przy pomniku A. Mickiewicza zrobili sobie wspólne zdjęcie i złożyli kwiaty.

O godzinie 10.30 rozpoczęły się główne uroczystości w szkole, podczas których uczniowie klasy 1A, 1B, 1C, 1D, 1E, 1F ślubowali być wiernym ideom i wypełniać zadania jakie stawia przed nimi nauka w XLII LO. Tekst ślubowania [ZOBACZ]. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe granatowe notatniki z logo szkoły oraz długopisy, aby utrwalać to, co wydarzy się cennego i wyjątkowego w XLII LO przez kolejne trzy lata.

Warto podkreślić, że w ślubowaniu klas pierwszych wzięli udział znakomici goście, a mianowicie Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa Dariusz Domajewski, Przewodniczący Rady Dzielnicy I Tomasz Daros oraz wiceprezes Zarządu ZNP Kraków-Śródmieście Tomasz Wilczyński.

Po krótkim wystąpieniu gości, głos zabrał dyrektor XLII LO dr Paweł Cząstka, który rozpoczął od pokazania Uczniom i Rodzicom walorów sztandaru Liceum ofiarowanego szkole przez rodziców w poprzednim roku szkolnym. Dyrektor wskazał na symbolikę jaką wyznacza dla całej społeczności szkolnej sztandar. Cztery narożniki wskazują na cztery wartości: Edukację-Wychowanie-Mądrość-Świętość. Odwołując się do minionych epok historycznych należy stwierdzić, że sztandar zawsze wyznaczał ludziom wartości, pokazywał walczącym kierunek, dodawał sił, dawał tożsamość narodom, był symbolem szczególnie w czasach trudnych historycznie. Dlatego też sztandar XLII LO powinien być dla każdego ucznia tym symbolem, który jednoczy i pokazuje, jakie wartości są ważne w życiu naszej szkoły.

Następnie dyrektor Cząstka wskazał na wagę i znaczenie edukacji w liceum, wszak tylko mądrzy i dobrze wykształceni mogą w przyszłości osiągać zamierzone cele, tj. matura, wymarzone studia, i praca, która da pełnię zadowolenia w życiu zawodowym. Co więcej światły i odpowiedzialny obywatel, to niezagrożona przyszłość naszej Ojczyzny, Europy i świata – akcentował dyrektor szkoły. Jego zdaniem rok szkolny 2018/2019 ma szczególne znaczenie, bo obchodzimy w nim 100-lecie niepodległości państwa polskiego.

Kończąc swe przemówienie dyrektor zaproponował uczniom dwa uniwersalne cytaty, które winny charakteryzować ich jako uczniów XLII LO. Pierwszy z nich rzymskiego myśliciela Seneki Młodszego „Per aspera ad astra” (przez trudy, cierpienia, ciernie do gwiazd) pokazuje, że w naszej szkole będzie się trzeba sporo natrudzić aby zdobyć porządne wykształcenie i wychowanie do wartości i kultury, ale ta ciężka praca z pewnością zaowocuje sukcesami w dorosłym życiu.

Drugi cytat Wielkiego Polaka Karola Wojtyły-Jana Pawła II, który dokładnie 40 lat temu 16 października został wybrany na papieża, „Wymagajcie od siebie choćby nikt od Was nie wymagał”. Jednak jak dopowiedział dyrektor, w Liceum przy Studenckiej 13 ten cytat nie zawsze będzie miał zastosowanie, ponieważ nauczyciele będą od uczniów wymagać.

Drodzy uczniowie, zaapelował dyrektor szkoły: „bądźmy wraz z nauczycielami na tej Waszej drodze rozwoju i nauki jedną drużyną. Wymagajmy od siebie nawzajem. Traktujmy się z szacunkiem i zrozumieniem. Pomagajmy sobie – szczególnie zaś jako koledzy bądźcie dla siebie solidarni. Jako licealiści XLII LO twórzcie wspólnotę ludzi mądrych i odpowiedzialnych. Pod skrzydłami naszej szkoły dążcie do ideałów piękna, dobra i prawdy”.

Po oficjalnych uroczystościach dla pierwszoklasistów zagrał zespół szkolny, który zrobił furorę wśród pierwszoklasistów.

Cieszymy się, że tak wspaniała młodzież wybrała naszą szkołę, jako przystanek na drodze swojego indywidualnego i zawodowego rozwoju.

Zobacz foto-galerię z imprezy [KLIKNIJ]