W tym roku szkolnym w naszej szkole koncentrujemy się na profilaktyce uzależnienia od Internetu i ceberbezpieczeństwa uczniów. Nasze działania kierujemy zarówno do uczniów jak i do rodziców.

W ramach Szkoły dla Rodziców w listopadzie zaprosiliśmy Rodziców na spotkanie z dr Martą Juzą z Uniwersytetu Pedagogicznego, która omawiała socjologiczne i psychologiczne aspekty zagrożeń w Sieci.

We wtorek 6.02.2018 r. odbyło się drugie spotkanie uzupełniające problematykę zagrożeń i uzależnień związanych z nieprawidłowym korzystaniem z Internetu (praktyczne wskazania). Gościliśmy specjalistę w zakresie profilaktyki i zwalczania cyberzagrożeń –  mł. asp. Macieja Szmidta z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Główne tematy, jakie zaprezentował nam pan policjant: Jak przeciwdziałać i  minimalizować  zagrożenia  wynikające z korzystania z Sieci? Gdzie szukać wsparcia i pomocy? Jakie konsekwencje prawne wynikają z niewłaściwych zachowań w cyberprzestrzeni? Jak odpowiedzialnie korzystać z Internetu? Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej?

Liczne indywidualne rozmowy rodziców z policjantem po jego wystąpieniu, świadczą o zainteresowaniu i potrzebie organizowania takich prelekcji. Warto dodać, że na spotkanie przybyło ok. 200 rodziców i nauczycieli. Dziękujemy p. psycholog Beacie Matkowskiej-Święs za koordynację szkolnego programu Szkoły dla Rodziców.

Warto dodać, że na kwiecień i czerwiec zaplanowaliśmy spotkania z panem policjantem dla naszych uczniów.

Paweł Cząstka