Szanowni Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice

Serdecznie dziękuję za dzisiejsze (9.11.2018) wspólne świętowanie najwyższej wartości jaką jest wolność życia w wolnej Ojczyźnie. Wasza postawa, piękne stroje galowe, śpiew Hymnu i pieśni patriotycznych napawa nas wielkim wzruszeniem i optymizmem w patrzeniu w przyszłość. Niech wartości patriotyczne i narodowe stanowią w naszym życiu naczelną zasadę myślenia i działania na rzecz pokoju i rozwoju państwa polskiego.

Szczególnie pragnę podziękować Nauczycielom i Samorządowi Uczniowskiemu za przygotowanie tak wyśmienitej i na wysokim poziomie uroczystości. Dziękuję Chórowi pod batutą prof. Tadeusza Gmyrka, Łukaszowi i Alicji za piękne solowe występy, Wojciechowi i Aleksandrze za efektowne przedstawienie nam wydarzeń z historii polskich zmagań o Niepodległość. Dziękuję Uczniom i Nauczycielom za wspólne patriotyczne śpiewanie.

Dziękuję za wspólne odśpiewanie Hymnu „Mazurka Dąbrowskiego” o godz. 11.11 (ok. 25 tys szkół w całym kraju w tym samym czasie go śpiewało).

Tak śpiewaliśmy ZOBACZ

Pamiętajmy, że wolność nie tylko została nam dana ale przede wszystkim została nam zadana. Nie zaprzepaśćmy tego wspaniałego dziedzictwa jakim jest Polska. Nigdy nie zapomnijmy o ludziach, którzy wtedy 100 lat temu wywalczyli nam Niepodległość oraz milionach Polaków, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Ojczyznę. Cześć ich pamięci!

W najbliższych dniach 11 i 12 listopada znajdźmy czas na chwilę refleksji o wydarzeniach sprzed 100 lat. Może jakiś program, audycja, filmik w Internecie o tamtych wydarzeniach pomoże nam zrozumieć i zapamiętać.

Paweł Cząstka, dyrektor XLII LO