KU NIEPODLEGŁEJ – Szkolne obchody 11.11.1918 r.

W piątek 10.11.2017 r. świętowaliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po krótkim występie Pana Dyrektora, mikrofon otrzymali uczniowie, którzy chcieli pokazać swoim wystąpieniem, dlaczego powinniśmy być dumni z Naszej Ojczyzny.

11 Listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa, ale także pamięci o tych wszystkich, którzy oddali życie by Polska była wolna…

Opowiedziana przez uczniów krótka historia Polski od czasów rozbiorów w XVIII wieku do 1989 r., dała nam pełny obraz zmagań, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w niepodległej Polsce.

Dlaczego 11? Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada był nieprzypadkowy. Tego dnia w 1918 r. po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu.

Prezentację przygotowali uczniowie: Michał Hasslinger 1a, Laura Kamasz 3a, Gabriela Woźniak 3a, Katarzyna Leszczyńska 3d, Zofia Polak 3d, Zuzanna Sindut 3d, Roch Śliwczyński 3f.

Nie zabrakło wśród powagi wielu uśmiechów, które zawdzięczamy wspólnemu śpiewaniu pieśni patriotycznych pod akompaniamentem  p. Tadeusza Gmyrka – naszego ulubionego nauczyciela, który ma niezwykłą zdolność zarażania radością z muzyki, oczywiście przy pomocy szkolnego Chóru! Rozkwitały pąki białych róż, Marsz strzelców, My pierwsza brygada, czy Pierwsza Kadrowa, to tylko nieliczne pieśni, które zabrzmiały tego dnia.

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,

ten nie jest godzien szacunku,

teraźniejszości ani prawa do przyszłości”

J. Piłsudski