W Centrum Edukacyjnym „Przystanek „Historia” IPN w Krakowie 7 czerwca 2019 r. odbyła się gala finałowa ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”.

Podczas finałowej gali dr Paweł Naleźniak (IPN Kraków, koordynator projektu) wygłosił wykład pt. „Wilno – wojna i okupacja 1939-1944”. Potem został zaprezentowany film pokazujący fragmenty prac konkursowych, w tym także prace uczniów z XLII LO. Po wspaniałym poczęstunku zostały wręczone nagrody laureatom i finalistom konkursu.

Nasi uczniowie zgarnęli szereg nagród zajmując czołowe miejsca.

Lista laureatów z XLII LO:

Agnieszka Smaga, laureat
Kinga Orłowicz, laureat
Jan Herniczek, laureat
Aleksandra Trześniowska, laureat
Mateusz Marko, laureat
Michał Kobylski, laureat
Jan Wojnicki, laureat
Krzysztof Bakalus, laureat
Natalia Adamska, laureat
Aleksandra Grabińska, laureat
Róża Plaskowska, laureat
Wojciech Wojtasik, laureat
Gabriela Kowacz, finalista
Jacek Słomian, finalista
Jagoda Pałys, finalista

Musimy szczególnie pogratulować Wojciechowi Wojtasikowi, który jako licealista zajął I miejsce i w nagrodę otrzymał indeks na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz w sierpniu pojedzie na wyjazd naukowy organizowany przez IPN do Rumuni i Węgier.

Także z racji wysokiego miejsca na wyjazd do Rumuni i Węgier otrzymali zaproszenia uczniowie: Natalia Adamska, Aleksandra Grabińska oraz Róża Plaskowska.

Serdecznie gratulujemy też naszym nauczycielom – opiekunom uczniów podczas konkursu: prof. Dorocie Włodarczyk, prof. Mateuszowi Zemli oraz prof. Pawłowi Cząstce.

Możemy śmiało powiedzieć, że pod względem liczby laureatów zdeklasowaliśmy konkurencję z całej Polski.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów !!!

Paweł Cząstka