W środę 10 października nasi uczniowie z klasy 1F wraz dyrektorem XLII LO Pawłem Cząstką wzięli udział w międzynarodowej konferencji naukowej z okazji 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II, zatytułowaną „Papież zza żelaznej kurtyny. Wpływ pontyfikatu Jana Pawła II na państwa i Kościoły bloku sowieckiego”. Obrady odbywają się w Krakowie – Audytorium Maximum UJ i Budapeszcie, w dniach 9-12 października 2018 r.

Patronat honorowy nad konferencją sprawują metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, marszałek Sejmu Republiki Węgierskiej László Kövér.

Organizatorem konferencji jest Instytut Pamięci Narodowej i odpowiednik polskiego IPN na Węgrzech.

16 października 1978 r., podczas konklawe w Watykanie, na przywódcę Kościoła katolickiego kardynałowie wybrali metropolitę krakowskiego kard. Karola Wojtyłę. Papieżem został Polak, który osobiście doświadczył dwóch zbrodniczych totalitaryzmów XX wieku – nazizmu i komunizmu. 22 października podczas mszy świętej inaugurującej pontyfikat, Jan Paweł II wypowiedział słynne słowa: Nie lękajcie się!

Działalność papieża Polaka w znacznym stopniu przyczyniła się do upadku komunistycznej dyktatury w Europie Środkowej i Wschodniej. Jego posługa zyskała ogromny prestiż. Stał się najbardziej wpływowym przywódcą duchowym XX wieku.

Głównym tematem obrad polsko-węgierskiej konferencji będzie sytuacja kościołów chrześcijańskich w dyktaturach komunistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Jana Pawła II jako przywódcy Kościoła katolickiego. 9 i 10 października uczestnicy obrad spotkają się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Następnie konferencja przeniesie się do Budapesztu. Na koniec, 12 października, zaplanowano uroczyste zakończenie obrad w siedzibie węgierskiego parlamentu.

Program konferencji: https://kuratorium.krakow.pl/wp-content/uploads/2018/10/program-konferencji.pdf

Paweł Cząstka