Uczniowie XLII LO pod kierownictwem prof. Pawła Cząstki wzięli udział w konferencji inaugurującej ogólnopolski projekt edukacyjny „Zemsta za niepodległość. Ziemianie ofiary dwóch agresorów.”
W projekcie do kwietnia 2020 przygotowuje się pracę nt. polskiego ziemiaństwa.

Projekt jest współorganizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Kraków, Fundację im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie oraz Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu.

Spotkanie odbyło się 11 października 2019 r. w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia IPN w Krakowie, przy ul. Dunajewskiego 8.

Plan konferencji:

10.00 przywitanie gości przez gospodarzy
10.10 wykład wprowadzający do dyskusji panelowej prof. dr. hab. Mariana Wolskiego (PTZ Oddział Kraków), zatytułowany „Ziemiaństwo Polskie – pojęcia i geneza”.
10.30 panel dyskusyjny „Zemsta za niepodległość? Okupanci wobec elit społecznych II Rzeczpospolitej” z udziałem dr Agnieszki Łuczak (Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu), prof. dr. hab. Jerzego Gapysa (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach) oraz prof. dr. hab. Mariusza Wołosa (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie)
11.45 prezentacja założeń projektu przez dr. Marcina Chorązkiego (OBEN IPN w Krakowie)
12.00 – zakończenie konferencji

RELACJA Z WYDARZENIA, OPIS I REGULAMIN PROJEKTU [KLIKNIJ]