SPOTKANIE MŁODZIEŻY POLSKO-NIEMIECKIEJ W RAMACH WYMIANY MIĘDZYSZKOLNEJ W KRAKOWIE DNIACH 19. – 27.10.2018

Wreszcie nadszedł od dawna wyczekiwany dzień przyjazdu młodzieży z Frankfurtu nad Menem do Krakowa. Tym razem polska młodzież miała okazję ugościć swoich niemieckich przyjaciół i pokazać im nie tylko swoje miasto, ale i swój własny mały świat.

Pomimo kilkunastogodzinnej podróży pociągiem młodzież niemiecka szybko zregenerowała siły i następnego dnia rano wszyscy uśmiechnięci i pełni energii byli już gotowi na kolejne wyzwania.

Pierwszym punktem programu był orzeźwiający spacer, podczas którego uczniowie mieli okazję odkryć wraz z przewodnikiem uroki Starego Miasta. Popołudnie natomiast upłynęło na wspólnych rozmowach, sportowych rywalizacjach, zabawach integracyjnych i wesołym biesiadowaniu przy stole suto zastawionym przysmakami kuchni polskiej oraz smakowitymi daniami z grilla.

Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej – były to dni, obfitujące w wiele porywających eskapad i wydarzeń. Młodzież wybrała się m.in. w magiczną podróż labiryntem solnych korytarzy po wielickiej kopalni oraz szlakiem turystycznym po podziemiach Starego Rynku. Tam mogła przenieść się w czasie i poczuć atmosferę panującą w średniowiecznym Krakowie. Ponadto zwiedziła z przewodnikiem Katedrę Wawelską, wspięła się dzielnie po licznych drewnianych stopniach na Wieżę Zygmuntowską, skąd mogła podziwiać piękny widok na panoramę miasta i okolice Krakowa. W tej podróży nie mogło zabraknąć znanej na całym świecie żydowskiej dzielnicy Kazimierz, której historia mrozi krew w żyłach. Wiele radości przysporzył aktywny udział w pokazie ręcznego formowania szkła w Instytucie Szkła i Ceramiki. Z kolei wizyta w Fabryce Emalia Oskara Schindlera oraz Miejscu Pamięci Auschwitz – Birkenau była bardzo ważną lekcją historii, która nakłoniła wszystkich do głębokich refleksji na temat bolesnych i dramatycznych wydarzeń II wojny światowej.

Wspólna realizacja projektu pt.: ”Kraków – miasto wielu kultur” w formie prezentacji multimedialnych poprzedzona była aktywnym udziałem w grze miejskiej. To kolejna świetna okazja, by nauczyć się od siebie czegoś więcej niż tylko pracy w zespole. Przede wszystkim zbudować wzajemne relacje oparte na otwartości, szacunku i zrozumieniu, które stanowią solidne fundamenty mostów przyjaźni, łączących dwa sąsiedzkie kraje.

Ach, cóż to był za tydzień… Czas minął bardzo szybko. Pozostaną za to cudowne wspomnienia wspólnie spędzonych chwil. Młodzi ludzie mają coraz większą świadomość tego, jak ważna jest umiejętność posługiwania się językami obcymi we współczesnym świecie. Słowa austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina, “Die Grenzen meiner Sprache bedeuten die Grenzen meiner Welt” (Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata) potwierdzają te odczucia.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Logo: https://www.pnwm.org/dotacje/logo-pnwm/