Historia szkoły

Historia XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie znajdującego się na ul. Studenckiej 13, jako szkoły samorządowej, publicznej, rozpoczęła się 29 marca 2017 r., kiedy to Uchwałą Rady Miasta Krakowa zostało ono powołane do istnienia. Trzeba jednak podkreślić, że szkoła w tym miejscu istnieje już ponad 125 lat. W latach 1892 -1999 była tutaj Szkoła Podstawowa nr 13, a następnie w wyniku reformy edukacji w 1999 r. powstał Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 22 w Krakowie składający się z SP13 oraz Gimnazjum nr 2 im. A. Mickiewicza w Krakowie. Po odejściu ostatniej klasy starej „13”, zakończyła swą działalność Szkoła Podstawowa i powstało samodzielne Gimnazjum nr 2. Istniało ono do 31 sierpnia 2017 r.

Od 1 września 2017 r. przy Studenckiej 13 oficjalnie rozpoczęło swoją działalność XLII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. Nowa szkoła otrzymała imię Adama Mickiewicza. W związku z tym w Dzień Komisji Edukacji Narodowej (14 października), na Wawelu, gdzie spoczywa nasz Patron, odbywają się szkolne uroczystości związane ze ślubowaniem klas pierwszych. Za święto szkoły, przyjęto dzień urodzin i imienin Patrona Adama Mickiewicza (24 grudnia 1798).

Charakterystyka budynku szkoły

Budynek szkoły mieści się na ul. Studenckiej 13, która znajduje się w Dzielnicy I Miasta Krakowa, kilkaset metrów od Rynku Starego Miasta. Można powiedzieć, że szkoła jest zlokalizowana w swoistym zaułku akademickim. Na tej samej ulicy znajduje się m.in. V Liceum Ogólnokształcące, Małopolski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, zaś naprzeciwko szkoły mieści się klasztor ojców Kapucynów. Parafią do której przynależy szkoła jest Uniwersytecka Kolegiata św. Anny w Krakowie. Dojazd tramwajem i autobusem do szkoły kończy się na przystanku Teatr Bagatela.

Budynek szkoły został wybudowanych wedle planów architekta Stefana Żołdaniego (niestety w praktyce zrealizowanych tylko częściowo). Należy on do jednych z najpiękniejszych dziewiętnastowiecznych budowli w Krakowie. Bryła budynku składa się z czerwonej klinkierowej cegły z jasnymi poziomymi wątkami w stylu neogotyckim. Dzisiejsza brama dębowa budynku miała być tylko wejściem gospodarczym przypominając wierzeje warownego zamku. Szczyt elewacji zwieńczono koronkowymi krenelażami, stylizowanymi zębami obronnymi. Około 1936 r. dobudowano tzw. nową część szkoły w stylu obowiązującego modernizmu.