SZKOŁA DLA RODZICÓW

Być wystarczająco dobrym rodzicem

warsztatowa grupa  psychologiczna

projekt autorski – Beata Matkowska-Święs

Szanowni Rodzice, w tym roku  rozpoczynamy piątą edycję Szkoły dla Rodziców. Zapraszam do zapoznania się z programem  zamieszczonym na  stronie www. szkoły (zakładka: Dla Rodziców). Oferta skierowana jest wyłącznie do Rodziców uczniów klas pierwszych.  W czasie spotkań będziemy warsztatowo  pracować nad lepszym rozumieniem potrzeb i emocji naszych dzieci, możliwie skuteczną komunikacją, kształtowaniem opartych na szacunku i zaufaniu relacji rodzic-dziecko. Zajęcia są bezpłatne. Zgłaszających chęć udziału proszę, w terminie do 20 września, o napisanie kilku zdań, dlaczego chcą  Państwo uczestniczyć w warsztatach. Kontakt: Librus lub psycholog.liceum42@gmail.com. Ze względu na specyfikę pracy warsztatowej liczba miejsc jest ograniczona. Nie jest przewidziana możliwość dopisywania się w terminach późniejszych. Po raz pierwszy spotykamy się w XLII LO,w patio 24 września o godz.17.

Terminy warsztatów w roku 2019/20:
24.09, 22.10, 19.11, 17.12, 07.01, 18.02, 10.03, 07.04, 12.05, 16.06.

Charakterystyka spotkań:

• miejsce warsztatów – XLII Liceum Ogólnokształcące, ul. Studencka 13, Kraków
  • okres trwania – wrzesień 2019 – czerwiec 2020 (10 warsztatów)
  • termin spotkań – wtorek (raz w miesiącu)
  • czas trwania – g.17.00 – 19.00 (120 minut)
  • uczestnicy – rodzice, dziadkowie, opiekunowie prawni uczniów (grupa 8- 20 osób)
  • warsztaty są bezpłatne

Program warsztatów „Szkoła dla rodziców” daje możliwość:

• poznania i rozumienia funkcji „granic” w życiu rodziny
  • rozwijania umiejętności adekwatnego rozpoznawania i nazywania emocji oraz potrzeb własnych i swoich dzieci
  • nauki radzenia sobie z negatywnymi emocjami własnymi oraz bliskich osób
  • poznania konstruktywnych sposobów rozwiązywania trudnych relacji rodzic – dziecko
  • funkcjonalnego stosowania pozytywnych i negatywnych informacji zwrotnych

TEMATY WARSZTATÓW:

• Gdzie jestem ja, a gdzie moje dziecko? Cykl życia w koncepcji Erika E. Eriksona
  • Jak rozpoznawać i rozumieć emocje?
  • Buntownik bez powodu? Bunt młodzieńczy – norma i dysfunkcja
  • O odrzuceniu i potrzebie akceptacji. Nastolatek w relacjach społecznych
  • Nie ma dzieci leniwych. O motywacji i mechanizmach obronnych
  • Zaplanowana przyszłość dziecka. Oczekiwania i delegacje rodziców
  • Trudny wiek dorosły. Wymagania wobec rodziców
  • Jak rozmawiać z nastolatkiem, który nie słucha? Granice rodzic- dziecko
  • Słowo ma moc. Jak uniknąć efektu Golema?
  • Kijem czy marchewką? O karach i nagrodach. Podsumowanie wspólnej pracy

Metody pracy:

• omawianie i analiza zdarzeń wniesionych przez rodziców związanych z tematyką warsztatu
  • aktywne formy pracy w oparciu o indywidualne doświadczenie uczestników warsztatu: elementy psychodramy,  ćwiczenia w grupach, praca w parach, dyskusja
  • prezentacja multimedialna
  • psychoedukacja

Ustalenie zasad uczestnictwa w warsztatach:

• w czasie pierwszego spotkania prowadząca proponuje zasady, które będą obowiązywać w trakcie spotkań (zał. 1)
  • każdy z uczestników może zaproponować inne zasady, które zostaną omówione w grupie
  • wszyscy uczestnicy są zobowiązani wyrazić zgodę na pracę według wspólnie ustalonych zasad i ich przestrzegać
  • w trakcie ostatniego 10 warsztatu uczestnicy zostaną poproszeni o dobrowolne  wypełnienie anonimowej ankiety ewaluacyjnej

Załącznik nr 1

Ustalenie zasad uczestnictwa w warsztatach „Szkoła dla rodziców”

Spotkania wymagają aktywności grupy, będziemy więc starali się stworzyć przestrzeń, która zapewni nam komfort pracy. W czasie pierwszego spotkania prowadząca zaproponuje zasady, które powinny obowiązywać w czasie warsztatów. Wspólnie ustalimy ostateczne normy. Osoby, które zechcą uczestniczyć w spotkaniach muszą wyrazić zgodę na przestrzeganie zasad wspólnie ustalonych przez grupę.

Zasady proponowane:

• nie oceniam i nie krytykuję
  • jestem aktywny – moje doświadczenie może być potrzebne innych
  • dbam o prywatność grupy
  • przychodzę punktualnie i nie wychodzę przed czasem
  • wyciszam telefon