„Jest tylko jedna droga, która wiedzie człowieka do prawdziwej doskonałości:
twarda szkoła życia.”

Albert Einstein

Tegoroczna integracja młodzieży odbyła się w Beskidzie Wyspowym. Wszystkie klasy pierwsze odwiedziły Bazę Szkoleniowo-Wypoczynkową „Lubogoszcz” w Kasince Małej, gdzie przebywały w dniach od 19 do 21 września.

Pogoda była rewelacyjna i młodzież w promieniach słońca rywalizowała o tytuł najbardziej zgranej klasy w konkurencjach przygotowanych przez koordynatora wyjazdu, panią prof. Agnieszkę Gromną. Zabawom i śmiechom nie było końca, zwłaszcza podczas wymyślania wierszy czy okrzyków klasowych. Uczniowie mieli za zadanie wykazać się także wiedzą ogólną w trakcie gry w „Państwa – miasta” oraz sprawnością fizyczną, bijąc rekordy ze świata zwierząt, przykładowo: wyścigując się z tygrysem czy pokonując żabę w ilości skoków na minutę.

Aspekt przyrodniczy wycieczki odegrał również niebagatelną rolą drugiego dnia pobytu, kiedy wszystkie klasy pod opieką swoich wychowawców wyruszyły w trasę po ścieżce edukacyjnej „Lubogoszcz”, wypełniając w podróży karty pracy związane z cyklem życia lasu. Niestety niektóre grupy nieznacznie pobłądziły i nie było im dane zatrzymać się przy wszystkich wytyczonych punktach, gdzie należało wykazać się umiejętnością odczytywania kodów QR aby zapoznać się z opisem elementów ścieżki. Pomimo tych niedogodności, wszyscy uczestnicy wycieczki poprawnie rozwiązali krzyżówkę podsumowującą nowopoznane treści biologiczne.

Podczas wyjazdu nie zabrakło także wieczornego ogniska z pieczeniem kiełbasek i tradycyjnym śpiewograniem – nie tylko nostalgicznych piosenek.

W chwilach wolnych od przygotowanych atrakcji młodzież oddawała się rozgrywkom sportowym, uczestnicząc w meczach piłki nożnej i siatkowej. Wszyscy mieli okazję do przebywania ze sobą i poznawania się w rozmaitych sytuacjach, co sprzyjało nawiązywaniu znajomości oraz jednoczeniu się poszczególnych klas. Teraz łatwiej będzie zafunkcjonować  im w nowej szkole.

Beata Sobocińska