Déjà vu na krakowskim Rynku, czyli z bliźniakiem Mickiewicza za pan brat

Spacerując dookoła Sukiennic można ulec dziwnemu wrażeniu, że z każdej ich strony towarzyszy nam pomnik wieszcza. Jeden z nich stoi tu już od 124 lat, zaś drugi pojawił się dzisiaj o świcie, jako  zwiastun 6. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima organizowanego przez Teatr Groteska w Krakowie. Monument, prezentujący poetę w roli ambasadora festiwalu, odpowiadający w 80 % wielkości oryginałowi, pozostanie pod ratuszem jeszcze przez trzy dni, zaś później będzie zmieniać swoją lokalizację zupełnie nieoczekiwanie, czarując mieszkańców Krakowa niczym sen.

Na obecność dwóch pomników „Adasia” Krakowianie musieli czekać do ustanowienia roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego, zaś sam wieszcz był wielkim zwolennikiem widowisk prezentowanych przez paryski Cirque – Olympique, w którym dramy obfitowały w niezwykłe efekty iluzjonistyczne, tak charakterystyczne dla teatru romantycznego. Organizatorzy festiwalu kreując w swojej pracowni kopię pomnika i wystawiając ją w przestrzeni rynku, pragnęli tym samym zwrócić uwagę na teatr jako zjawisko, występujące w życiu inteligentnych ludzi. Nikt nie wziął również „na poważnie” bojkotu festiwalu, stanowiącego happening „przeciwników sztuki wysokiej”. Organizatorzy Materia Prima zapraszali na występy  artystów reprezentujących teatr formy z Francji, Anglii, Niderlandów, Danii i Szwajcarii już w lutym 2023 roku.

Dla uczniów naszego liceum wydarzenie było wybitnie ekscytujące, bowiem Adam Mickiewicz jest naszym Patronem i dodatkowy pomnik wieszcza cieszy oko, zwłaszcza, że bieżący rok szkolny obchodzimy w świetle Jubileuszu 130-lecia szkoły.

prof. dr Beata Sobocińska