Wydarzenie „Sprzątamy dla Polski” pod patronatem m. in. Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki odbywa się już po raz piąty i zostało przewidziane na dzień 21 kwietnia ( w wigilię Światowego Dnia Ziemi). Jednak ten termin wg kalendarza roku szkolnego został zarezerwowany na tradycyjny już w naszym liceum Festiwal Nauki i Projektów. Mając to na względzie, uczniowie klasy 3b wraz ze swoją wychowawczynią panią dr Beatą Sobocińską oraz opiekunką Samorządu Szkolnego panią mgr Karoliną Stasińską wybrali się sprzątać Las Łuczycki już 12 kwietnia, tuż po przerwie wielkanocnej.

Organizatorką imprezy była jedna z uczennic klasy, Maria Rogalska, która od kilku lat jest mieszkanką Łuczyc (wsi w gminie Kocmyrzów-Luborzyca w powiecie krakowskim). Znając okolicę, miała świadomość, iż oprócz pięknych widoków i walorów przyrodniczych, niestety jak większość zakątków naszego kraju nie jest ona odpowiednio szanowana przez mieszkańców i przyjezdnych. Marysia zdobyła aprobatę sołectwa dla naszej akcji sprzątania  okolicy i zaopatrzyła klasę w stosowne worki.  Był to bardzo dobry wybór miejsca wydarzenia. Osada Łuczyce, odległa niespełna 20 km od Krakowa,  wzięła swoją nazwę od zbrojowni – bowiem za czasów Kazimierza Wielkiego wyrabiano tu łuki wojenne. Jest ona otoczona  gąszczem lasów, usadowiona w nieckowatej kotlinie,  środkiem której ciągną się łąki, pełne rozlicznych źródełek, dających początek wielu strumykom, które zbierają się w potoku luborzyckim. W tym zacisznym gąszczu, na dobrej ziemi o dużej ilości wody spotkaliśmy kilka stad saren oraz drapieżne ptactwo. Wędrując trasą spacerową, przy której ustawiono tablice głównych punktów sakralnych, historycznych i przyrodniczych, dotarliśmy do lasku, który przemierzyliśmy wzdłuż i wszerz, aby uwolnić naturalne stanowiska przyrodnicze od zalegających tu śmieci. Oczywiście zadbaliśmy już na wstępie o ich segregację, zbierając do oddzielnych worków szkło, plastik i papier. Wyprawa była bardzo udana, bowiem oprócz ośmiu worków surowców wtórnych, zebraliśmy także do płuc zapas czystego, wiosennego powietrza i ucieszyliśmy nasze oczy występującymi tutaj reprezentantami flory i fauny.

prof. dr Beata Sobocińska