Krótko przed zakończeniem roku szkolnego – w dniach 9-15 czerwca 2024 r. – uczniowie klas pierwszych, uczący się języka niemieckiego, wzięli udział w wymianie młodzieży z Anne-Frank-Schule we Frankfurcie nad Menem.

Program naszego pobytu w Niemczech obfitował w wiele różnorodnych atrakcji. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Zwiedziliśmy szkołę i należące do niej rozległe boiska oraz imponujący ogród owiany nutą tajemniczości, gdzie uczniowie pod nadzorem nauczycieli biologii hodują m.in. pszczoły. Mieliśmy również okazję, by usiąść w szkolnych ławkach i razem z niemieckimi uczniami wziąć udział w lekcji np. matematyki czy języka niemieckiego. Ciekawostką jest to, że na terenie szkoły zarówno podczas lekcji, jak i przerw uczniowie nie mogą w ogóle używać telefonów komórkowych i my również dostosowaliśmy się, oczywiście, do tych zasad.

Nie lada wyróżnieniem było uroczyste przyjęcie nas w Ratuszu Miejskim przez przedstawicieli Departamentu Spraw Międzynarodowych oraz Radnego Rady Miasta, który podkreślił znaczenie współpracy między naszymi miastami partnerskimi oraz wymian młodzieży, które przyczyniają się do lepszego wzajemnego zrozumienia i w konsekwencji do współtworzenia lepszej przyszłości w Europie i na świecie.

Ogromne wrażenie wywarło na nas jedno z największych lotnisk w Europie, któremu mieliśmy możliwość przyjrzeć się z bliska, a mianowicie z płyty lotniska. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek związanych z jego funkcjonowaniem. Dziennie ma tutaj miejsce 555 startów i 554 lądowania, a kierunki lotów obejmują najdalsze zakątki świata.

Na chwilę wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku pozwolił nam spacer wzdłuż rzeki Men, podczas którego widzieliśmy m.in. Europejski Bank Centralny. Frankfurt jest bowiem ważną metropolią finansową świata – swoją główną siedzibę ma tutaj wiele banków i instytucji finansowych.

Poznaliśmy nie tylko współczesny Frankfurt, ale i częściowo ten z XVIII w., odwiedzając Goethe-Haus – dom rodzinny jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury niemieckiej – Johanna Wolfganga von Goethe, który napisał takie słynne dzieła jak „Cierpienia młodego Wertera” czy „Faust”.

Z kolei barokowy klimat poczuliśmy, przechadzając się urokliwymi uliczkami w mieście Fulda oddalonym o ok. 100 km od Frankfurtu, do którego wybraliśmy się pociągiem na całodniową wycieczkę. Znajduje się tam jeden z najstarszych kościołów w Niemczech – Michaelskirche/Kościół św. Michała, malownicze domy z muru pruskiego i wiele zabytkowych budynków z tamtych czasów.

Dodatkowym bonusem naszej wymiany było to, że mogliśmy poczuć namiastkę wyjątkowego klimatu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które rozpoczęły się jeszcze w trakcie naszego pobytu w Niemczech.

Bogatsi o wyjątkowe doświadczenia i pełni nowych wrażeń oraz inspiracji wróciliśmy do Krakowa i z niecierpliwością czekamy na rewizytę naszych niemieckich przyjaciół na początku września br.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży: https://pnwm.org/pliki-do-pobrania/

Prof. Marlena Drabik