Już po raz drugi nasza szkoła włączyła się w promocję Budżetu Obywatelskiego. W ubiegłym roku uczeń Henryk Skrzypulec (obecnie z kl. 4c) został Młodzieżowym Ambasadorem Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, a w bieżącym roku Anita Bałuka z kl. 3a zabrała na swoje barki propagowanie tej idei. Wraz z innymi uczniami odwiedza szkoły ponadpodstawowe wygłaszając prelekcje dla swoich koleżanek i kolegów. U nas także pojawili się młodzi przedstawiciele BO. Ola, Dawid, Daniel i Franek z innych krakowskich liceów przedstawili naszym uczniom założenia programowe BO i przykładowe realizacje tej inicjatywy. Ich wykłady odbyły się w klasach 1a, 2a, 3a i 3c.

O potrzebie zaangażowania trzeba głośno mówić, a najlepiej na przykładzie własnych doświadczeń. W przypadku XLII LO widać to doskonale. Mamy na swoim koncie siedem zrealizowanych projektów, które fantastyczne wpisały się w przestrzeń użytkową szkoły. W ubiegłym roku postawiliśmy na uatrakcyjnienie szkolnego podwórka. Dzięki Szkolnemu Budżetowi Obywatelskiemu mamy kieszonkowy ogródek, a w nim do dyspozycji leżaki. Udało się także zorganizować kurs samoobrony, który cieszył się ogromnym powodzeniem i doposażyć, wraz z RR, szkolny radiowęzeł.

Jesteśmy dumni, że nasi uczniowie wraz opiekunami szkolnych projektów obywatelskich p. prof. Anną Manczyk i p. prof. Małgorzatą Juszczyk, tak wspaniale promują i z sukcesem realizują w XLII LO Szkolny Budżet Obywatelski.

Karolina Stasińska, koordynatorka SzBO w XLII LO