W piątek 28 lutego wszyscy uczniowie naszego liceum mieli okazję zobaczyć spektakl pt. „Imię Róży” wystawiony na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Adaptacji scenicznej dzieła Umberto Eco dokonał Radosław Rychcik – reżyser znany z nowatorskiego podejścia do dzieł klasycznych. Tym razem jednak było bardziej tradycyjnie niż nowocześnie.

Na scenie zobaczyliśmy realia życia w średniowiecznym opactwie benedyktyńskim, gdzie czas wypełniony jest przede wszystkim modlitwą i pracą. Spokój tego miejsca zostaje jednak zburzony, kiedy kilku mnichów umiera w tajemniczych okolicznościach. Śledztwo przeprowadzić ma niezwykle skrupulatny franciszkanin Wilhelm z Baskerville wraz ze swym młodym uczniem Adso z Melku. Wszystkie tropy prowadzą do klasztornej biblioteki, w której zgromadzono niezwykle cenne dzieła starożytnych autorów. Miejsce to jest jednak niedostępne, a wiedza zapisana w księgach ma pozostać tajemnicą.

Opactwo jest również miejscem spotkania dwóch stronnictw, które prowadzą teologiczną dysputę na temat bogactwa w Kościele. Obok kryminalnego i teologicznego jest jeszcze wątek miłosny – Adso przeżywa wielką, namiętną miłość do dziewczyny, której nie będzie w stanie ochronić przed wyrokami Inkwizycji.

Kryminalna historia rozgrywająca się w średniowiecznym opactwie  zmusza do zadania pytań o sprawy uniwersalne – miłość, odpowiedzialność, konsekwencje dokonywanych wyborów czy pokonywanie trudności w zdobywaniu wiedzy.

prof. Renata Brzozowska