1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.

Uczniowie XLII LO również wzięli udział w tegorocznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie.

W sobotę 29 lutego wraz z p. prof. Dorotą Włodarczyk kilkudziesięciu uczniów wzięło udział w koncercie Norberta Smolińskiego pt. Cześć i Chwała Bohaterom. Miejscem koncertu była odrestaurowana hala „Sokoła” na ul. Piłsudskiego.

Następnego dnia (1 marca) delegacja uczniów wraz z pocztem sztandarowym XLII LO pod opieką p. profesor Agaty Legler i p. profesora dr Mateusza Zemli wzięła udział w uroczystej Mszy Św. na Wawelu.

Po uroczystym nabożeństwie uformowany został patriotyczny pochód, który przeszedł ulicami Krakowa (m.in. Grodzka, Rynek Główny, Piłsudskiego) do parku Jordana. Wśród popiersi bohaterów narodowych, w parkowej Galerii Wielkich Polaków XX wieku, odbyła się ostatnia część uroczystości, czyli wystąpienie władz, odczytano apel pamięci i złożono kwiaty.

dr Paweł Cząstka