Sądzę, że to ważne, by naukowcy wyjaśniali, na czym polega ich praca.                                                                                                                                       Stephen Hawking

W dniu 25 kwietnia odbył się w naszej szkole I Festiwal Nauki. Jego inicjatorem i organizatorem była pani Beata Sobocińska. Nadrzędnym celem wydarzenia było propagowanie nauki wśród całej społeczności szkolnej.

Młodzież w wiosennych nastrojach, w które wprowadził ją utwór Antoniego Vivaldiego „Cztery pory roku”, po krótkiej inauguracji przystąpiła do rywalizacji w turnieju wiedzy inspirowanym telewizyjnym programem „Jeden z dziesięciu”. Walka była bardzo zacięta, a wiedza uczniów wprost imponująca. Wśród klas drugich zwycięzcą została Zuzanna Duda z kl. 2a, zaś konkurencję w obrębie klas trzecich i pierwszych liceum wygrał Michał Gądek 3b.

W trakcie Festiwalu Nauki uczniowie gimnazjum dzielili się swoimi doświadczeniami, jakie zdobyli podczas realizacji projektów edukacyjnych w bieżącym roku szkolnym. Prezentacje te podlegały ocenie jury, które przewodniczyło konkursowi na najlepszy projekt edukacyjny. Spośród klas drugich wyróżniono projekt klasy 2f „Religijne średniowiecze a antropocentryczny renesans”, natomiast w konkursie klas trzecich zwyciężył projekt klasy 3f „Obcokrajowcy w Krakowie – równi, a jednak inni?”

W trakcie obrad jury uczestnikom festiwalu czas umilał występ zespołu szkolnego, z nowym wokalistą na pokładzie:)!.

Również klasy licealne zmierzyły się w „Labiryncie nauki” – konkursie, w którym prezentowały swoje przygody z nauką, jakie w ciągu roku przeżywali zarówno w szkole, jak i poza nią. Okazało się, że był to obfitujący w różnorodne aktywności i wydarzenia naukowe okres – począwszy od ciekawych i pełnych emocji codziennych spotkań w ławkach szkolnych, poprzez wycieczki turystyczne i wyjścia o charakterze naukowym na uczelnie, na wydarzeniach kulturalnych, jak: kina, teatry, muzea i wystawy, kończąc. Podczas tej rywalizacji zwyciężyła klasa 1b, która mogła poszczycić się ogromną różnorodnością form uczenia się i rozwijania swoich pasji naukowych.

Merytorycznym uświetnieniem imprezy było wyjście wszystkich uczniów do kina „Pod Baranami”, gdzie wzięli udział w projekcji filmu biograficznego, poświęconemu genialnemu astrofizykowi, Stephenowi Hawkingowi „Teoria wszystkiego”.

To niecodzienne spotkanie z nauką na długo pozostanie w pamięci uczniów,  którzy  już teraz wyczekują kolejnego festiwalu…

Beata Sobocińska