Festiwal Nauki i Projektów jest w naszym liceum wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się zawsze w okresie wiosennym. W tym roku impreza miała miejsce w wigilię Światowego Dnia Ziemi, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Stąd też myśl przewodnia święta nawiązywała do zagadnień ochrony przyrody. Niestety okres pandemiczny nie sprzyjał podobnym eventom, zatem spotkaliśmy się promować naukę dopiero po raz drugi od czasu powstania szkoły średniej. Podobnie jak przed laty, Festiwal przyjął częściowo charakter rywalizacji uczniowskiej. W dwóch turach uczniowie na trzech poziomach klas: pierwszych, drugich i trzecich walczyli ze sobą w igrzyskach ekologicznych, prześcigając się w kreowaniu ekologicznej rzeczywistości. Zmagania odbywały się w trzech konkurencjach: działań klasy dla środowiska przyrodniczego zilustrowanych stosowną prezentacją, promocji haseł w ochronie przyrody oraz użytecznych wytworów powstałych z eko-śmieci. Tutaj podziwiane były: pojazdy przyszłości, elementy wystroju domu, zabawki dla dzieci oraz moda ślubna. Być może sprawił to przypadek, a może większa świadomość ekologiczna, jednak wszystkie klasy z rozszerzeniem biologicznym zdeklasowały swoich rówieśników.

Zwycięzcami imprezy okazały się klasy: 1d, 2b i 3b, jednak abstrahując od wyników rywalizacji, trzeba przyznać, że wszystkim uczniom bliski jest los naszej planety. Wszyscy też zostali uhonorowani dyplomami oraz kwiatami doniczkowymi, które upiększyły sale szkolne. Podczas uroczystości publiczność wzięła udział w spektaklu muzycznym inspirowanym utworami Marka Grechuty  i zespół Anawa: „Wiosna – ach to ty”, następnie: fragmentem „Czterech pór roku” Antoniego Vivaldiego – „Wiosna” oraz, na zakończenie „Walcem wiosennym” Chopina. Dodatkowo, miała również okazję do poznania największych osiągnięć nauki ubiegłego roku prezentowanych przez maturzystów.

Podczas drugiej części wydarzenia młodzież w Pałacu pod Baranami  uczestniczyła w seansie spektakularnego wizualnie filmu o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead, pt. „Rzeka”.

Impreza dostarczyła jej uczestnikom niezapomnianych wrażeń, budząc refleksje nad stanem środowiska naturalnego oraz budując świadomość odpowiedzialności za jego stan.

Zapraszamy serdecznie na kolejny Festiwal Nauki i Projektów, który odbędzie się już przyszłym roku.

Ziemia więcej mówi nam o nas niż wszystkie książki”  Antoine de Saint-Exupéry

Organizator: prof. dr Beata Sobocińska