Przez ostatnie pół roku pięcioro uczniów z klasy 4D – Natan Ziółkowski, Bruno Stachura, Dominik Tyrka, Emilia Lipiarz i Paulina Wisła uczestniczyło w ogólnopolskim projekcie „Laboratorium Młodzieżowej Demokracji” i konkursie „Junior Demokracji”. W ramach tej akcji odbył się cykl szkoleń i seminariów, których końcowym efektem było opracowanie inicjatywy społecznej, rozwiązującej zidentyfikowany problem społeczny.

Ostatecznie uczniowie zostali finalistami konkursu i zaprezentowali swój pomysł podczas konferencji „Edukacja osób dorosłych w obliczu współczesnych wyzwań”, a także podczas finałowej gali, która odbyła się 30 września w wyjątkowym miejscu na mapie Nowej Huty, jakim jest Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii. Swoim pomysłem na walkę z korupcją oraz uświadamianiem młodych ludzi w tym zakresie, wywalczyli wyróżnienie i V miejsce w całym kraju.

Nasza młodzież nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w tym temacie i już ma kolejne plany na realizację swojego projektu na większą skalę.

prof. Małgorzata Juszczyk – opiekun naukowy projektu