W dniu 27.09.2019 klasa 1A1 skorzystała z oferty Nocy Naukowców.  Trudno szukać lepszej okazji, aby móc przyjrzeć się pracy naukowców z bliska, aby móc zapytać ich o to, o co zapytać na co dzień nie sposób. Tylko w jednym dniu w roku badacze w Małopolsce  odpowiadają na dziwne i jeszcze dziwniejsze pytania. Oferta była bogata, choć z rezerwacją wejść trzeba było się śpieszyć, bo miejsca na warsztatach szybko znikały.

Klasa 1A1 odwiedziła Centrum SOLARIS gdzie została oprowadzona po hali eksperymentalnej, miła możliwość zobaczenia eksperymentów w mini laboratoriach czy poznania  technologii Virtual Reality jak elektron pędzący w tunelu naszego akceleratora. Podczas spaceru po hali eksperymentalnej było można dowiedzieć się, co to jest i do czego służy synchrotron. Wizyta w SOLARIS pozwoliła również zapoznać się z tym, jak funkcjonuje ośrodek i jacy specjaliści zapewniają prawidłowe działanie synchrotronu. Można było także zobaczyć jeden z najlepszych w Europie mikroskopów elektronowych. Z kolei ubierając gogle VR będzie można było odkryć najbardziej zaawansowane urządzenie badawcze w Polsce z niedostępnej dotąd perspektywy.

Następnie udaliśmy się do Centrum Edukacji Przyrodniczej (które od kilku lat istnieje, ale otwierane jest tylko kilka razy do roku – na stałe zostanie dopiero otwarte wiosną 2021r), gdzie odbyliśmy wycieczkę „Co z ich zostało? Kopalne zwierzęta i rośliny – skamieniałości i rekonstrukcje”. Pracownik Centrum w pasjonujący sposób opowiadał nam o pradawnych zwierzętach. Po zakończeniu warsztatów obejrzeliśmy bogatą kolekcję skamieniałości oraz skał i minerałów.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy było Małopolskie Centrum Innowacji – Life Science – gdzie podczas krótkiej prelekcji połączonej z warsztatami praktycznymi dowiedzieliśmy się jak zadbać o Ziemię jutra. Tematyka warsztatów objęła zagadnienia:

• Fruwający problem – czyli azbest wokół nas;
  • Nie dokarmiaj smoga;
  • Czego nie powinniśmy robić dla pszczół;
  • Krótko o segregacji, czyli recykling dla każdego;

Naszą Noc Naukowców zakończyliśmy po godzinie 21:00 na słodko – idąc na lody. Za rok z pewnością wrócimy, bo było warto!

prof. Anna Manczyk