3b w Pałacu Pod Krzysztofory, czyli „Kraków od początku bez końca”

Okres próbnych matur jest najlepszym na uzupełnienie edukacji kulturalnej, a ponieważ ekspozycja dotycząca podwawelskiego grodu, która intrygowała już samym tytułem, została wystawiona w położonym nieopodal szkoły gmachu Muzeum Krakowa, stąd decyzja stała się oczywista: zwiedzamy!

Dzięki profesjonalnemu oprowadzeniu po wystawie, uczniowie mieli okazję zmierzyć się z sekretami miasta ukrytymi pod ziemią, w przedprożach, w zakamarkach dwóch kondygnacji kamienicy, w których ukryte zostały dzieje ludzi i przedmiotów. Tutaj historia, magia i legenda przeplatała się z codziennością i współczesnością. Młodzież wysłuchała opowieści pochodzących z najwspanialszych czasów Krakowa, począwszy od jego lokacji poprzez okresy grozy i pożogi wojennej, industrializację, aż do dzisiaj. Losy dawnych mieszkańców grodu przeplatały się z legendami o smoku wawelskim, hejnaliście czy diable strzegącym skarbów Pana Twardowskiego. Odwiedzono „Zielony Balonik” i fabrykę czekolady. Poznano wielokulturowy, barwny, ale i zaściankowy Kraków. Można było przywdziać elementy stroju krakowskiego lub dotknąć repliki koronacyjnego szczerbca, oglądnąć rekonstrukcję średniowiecznego grodu i XIX – wieczne fotografie, poznać wielu krakowskich artystów i przedstawicieli świata nauki. Kilkaset eksponatów zgromadzonych na wystawie umożliwiło widzom przeniknięcie w pradzieje królewskiego miasta i spojrzenie na niego przez pryzmat czasu. Wystawa urzekła nas swoim czarem, bo Kraków jest niezwykłym, magicznym miejscem.

prof. dr Beata Sobocińska