Licealiści obchodzą Święto Dzielnicy Pierwszej

„Jeśli chodzi o diabły, istnieją dwa równie wielkie, a równocześnie przeciwstawne sobie błędy, w które może popaść nasze pokolenie. Jednym z nich jest niewiara w ich istnienie. Drugim wiara i przesadne, a zarazem niezdrowe interesowanie się nimi.”

(C.S.Lewis)

Wśród wielu niedzielnych atrakcji Święta ulicy Kanoniczej w dniu 17 września 2017r., znalazł się spektakl „Zapraszamy do Centrum Szkolenia Kusicieli” na podstawie „Żywotów Świętych” wg Piotra Skargi oraz „Listów Starego Diabła do Młodego”C.S. Lewis’a w interpretacji aktorskiej: Pauliny Puślednik, Mai Luxenberg oraz Sebastiana Grygo. Aktorzy zaprosili uczniów naszego liceum w podwoje Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Tam, wśród arcydzieł sztuki Zachodu i Wschodu rozegrała się akcja przedstawienia epistolarno-hagiograficznego, w którym bohaterowie wcielili się w role świętych i grzeszników. Fascynująca narracja wpleciona w ikonograficzną scenerię sal muzealnych dostarczyła młodzieży wielu niezapomnianych wrażeń. Sztuka w przewrotny sposób ostrzegała jak niewiele trzeba by zboczyć na złą drogę. Te ponadczasowe spostrzeżenia dotyczące wiary, interpretacji Pisma Świętego i nauk Kościoła mocno poruszyły młodych widzów, którzy po ukończeniu „kursu kuszenia” nie zostali uhonorowani stosownymi certyfikatami, stąd nadzieja, że dobro zawsze zwycięża.

Po spektaklu uczniowie mieli okazje podziwiać dwie wzajemnie dopełniające się kolekcje muzeum, tworzące obraz sztuki Rzeczypospolitej Obojga Narodów: galerię „Sztuka Dawnej Polski, XII-XVII wiek” oraz wystawę „Sztuka cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”.

Niektórzy dodatkowo udali się do Muzeum Archeologicznego, aby tam przenieść się w zamierzchłe, prehistoryczne dzieje zwiedzając liczne ekspozycje stałe i czasowe.

Beata Sobocińska