Drodzy Opiekunowie szkoły w Afryce !

Drodzy Sympatycy ! Przesyłamy na Wasze ręce list od Siostry Anny Jachimek z Republiki Środkowoafrykańskiej dyrektorki szkoły w Ngaundaye. Dziękuję z całego serca, że wspieracie edukację afrykańskich dzieci. Życzę udanego nowego roku szkolnego i wszelkiej pomyślności. Justyna Janiec-Palczewska Prezes Fundacji Redemptoris Missio.

Pomimo niepewnej sytuacji w naszej strefie rebeliantów, żyjemy spokojnie i powoli otwierają się szkoły dla dzieci i młodzieży. Kończy się też długa w tym roku pora deszczowa. Drogi w naszym regionie górskim po takiej silnej porze deszczowej są tak zniszczone, że codziennie samochody lub motory wpadają w błoto, skąd trzeba je ręcznie wyciągać z pomocą ludzi z pobliskich wiosek. Zdarza się często, że samochody osobowe lub ciężarówki pozostają w błocie w ten sposób przez kilka dni. To jest waśnie rzeczywistość afrykańska w tym regionie! W naszej szkole w tym roku rozpoczęliśmy zapisy na nowy rok szkolny już 1 września i tak przez dwa tygodnie zapełniły się wszystkie klasy do liczby 50, a czasami 65 uczniów w jednej klasie na jednego nauczyciela! Pod koniec zapisów, kiedy już brakowało wolnych miejsc i trzeba było odmówić przyjęcia dziecka do naszej szkoły, rodzice wraz z dzieckiem płakali mówiąc, że chcą koniecznie uczęszczać do naszej szkoły. Trudne to było dla mnie, gdy musiałam im odmawiać.

Ale co nowego w naszej szkole podstawowej w tym nowym 2023/2024 roku? Kończymy już prace malarskie naszego nowego budynku przedszkolnego i jeśli Pan Bóg da, to już niedługo przedszkolaki z naszej szkoły będą się uczyły w dwóch dużych przestronnych salach!

Dzięki pomocy naszych dobroczyńców z Polski, możemy nadal kontynuować dożywianie wszystkich dzieci naszej szkoły 3 razy w tygodniu, tak jak to robiliśmy podczas poprzednich lat, dzięki Bogu i dobrym ludziom za ten dar! Planujemy wznowić także zajęcia z ogrodnictwa i szycia dla naszych uczniów, a także czytanie książek po francusku w szkolnej bibliotece. Być może dziwicie się, że piszemy o rzeczach tak oczywistych i cieszymy się z tak prozaicznych rzeczy, na które nikt w Polsce nie reaguje z taką radością, ale w naszym pięknym kraju misyjnym, nadal żyjemy na poziomie kraju upadłego i zniszczonego rebeliami, gdzie pobliskie szkoły pokryte są słomą albo po prostu nie mają dachu, bo zabrakło pieniędzy na jego zakup.

Tym bardziej, widząc biedę i ubóstwo wokół, cieszymy się z każdej możliwości ulepszenia pracy w naszej szkole. Kochani, dziękujemy Wam wszystkim za pamięć w modlitwie, pomoc i dobre słowa, które docierają do nas za pomocą Fundacji lub naszych sióstr z Polski, są one dla nas realnym wsparciem. My ze swojej strony ofiarujemy msze święte za Was. Niech Pan Bóg wam błogosławi, NZAPA BATA ALA KWE!

s. Anna wraz ze wspólnotą sióstr i nauczycieli z naszej szkoły