Mamy nowe książki!

To dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o 220 nowości czytelniczych i 15 czytników ebooków.

Już drugi raz aplikowaliśmy do NPRCZ. Dzięki dobrze napisanemu projektowi, w którym wskazano kierunki rozwoju i pomysły na wykorzystanie dotacji staliśmy się beneficjentami programu.

Od połowy listopada funkcjonowała lista życzeń książkowych na którą mogliśmy wpisywać upragnione pozycje. W końcu dotarły. Wśród zamówionych publikacji znalazły się kryminały, thrillery, poradniki, książki podróżnicze, naukowe, obyczajowe i satyryczne.

Po ich zamówieniu przystąpiliśmy do wyboru czytników ebooków. Trwało to bardzo długo, bo asortyment jest na rynku bardzo szeroki, a my mieliśmy określone preferencje. W efekcie zamówiliśmy Amazon Kindle 10. Radości nie było końca, gdy nadawaliśmy im imiona. Nasza pani bibliotekarka zaproponowała, by były to imiona staropolskie, takie, które wyszły już z obiegu. I tak na bibliotecznej półce znaleźli się: Poldek, Bolek, Edek, Kazek, Mietek, Władek, Zenek, Mieszko, Józka, Gienia, Janka, Rozalia, Helka, Lesia, Todzia.

W dużej części już zrealizowaliśmy plany, które zostały zapisane w projekcie. Nowe książki zostały wykorzystane do zorganizowania Gali Norwidowskiej, czyli przedsięwzięcia przygotowanego z okazji 200-lecia urodzin poety. Szerzej o tym wydarzeniu można przeczytać także w aktualnościach na stronie internetowej naszego liceum. Obecnie prowadzony jest cykl spotkań geograficznych pt. „Geografia podróżowania”. Jest to warsztat dla uczniów zainteresowanych naukowym zwiedzaniem, podczas którego p. mgr Anna Manczyk wykorzystuje publikacje podróżnicze. Opowiadając o dalekich zakątkach świata przenosi nas w unikalne miejsca, rozbudzając ciekawość i pragnienie podróżowania.

Z myślą o naszych nowych czytnikach, w grudniu, został ponownie uruchomiony Wirtualny Bank Książek Elektronicznych, prowadzony i moderowany praz naszą panią bibliotekarkę. Dostępne są tam recenzje książek, które znajdują się na każdym urządzeniu.

Tuż po Nowym Roku, kiedy już wrócimy do szkoły, zawiśnie na korytarzu, tuż przy bibliotece, gazetka ścienna poświęcona zrealizowanym zakupom.

Fantastycznie jest widzieć takie zasoby, a szczególnie nowości wydawnicze. Będą imponująco wyglądać na bibliotecznej półce. Jesteśmy dumni, że już drugi raz zostaliśmy beneficjentami Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Uczniowie XLII LO