26 kwietnia 2024 r. uroczyście pożegnaliśmy uczniów 4 klas. Dyrektor XLII LO dr Paweł Cząstka zwracając się do zgromadzonych powiedział:

Szanowni Profesorowie, Wychowawcy, Rodzice, Drodzy Maturzyści,

dzisiaj ostatni raz zwracamy się do Was jako uczniów XLII LO. Od jutra będziecie już abiturentami, ludźmi posiadającymi średnie wykształcenie, którzy za parę dni przystąpią do egzaminu dojrzałości. W ten sposób przygoda z naszą szkołą nieodwracalnie zakończy się. Rozpoczniecie nowy – z pewnością wspaniały – rozdział życia. Tego Wam z całego serca życzymy!

Podsumowując Wasz 4-letni pobyt  w XLII,  można stwierdzić, że był to czas trudny dla Was, dla nas i dla całego świata. Straciliście rok nauki stacjonarnej, ale zyskaliście przeżycie pokoleniowe, nowe umiejętności i na pewno nowe postrzeganie rzeczywistości, wszak pandemia czy trwająca wojna na Ukrainie odcisnęły swoje piętno. Wydaje się, że bardzo dosłownie spełniły się słowa, które wypowiedział do Was dyrektor podczas uroczystości ślubowania: Per aspera ad astraprzez trudy,  do gwiazd, tłumacząc, jak w szkole przy Studenckiej 13 będziemy wymagać, aby Was nauczyć i wychować na mądrych i wartościowych ludzi! Wierzymy, że tak się stało.

Chcielibyśmy wyraźnie zaakcentować fakt, że wraz z profesorami, rodzicami kształtowaliście i rozwijaliście przez ostatnie lata nasze Liceum. Wpisaliście się tak licznie, bo łącznie z klasy A, B, C, D wszyscy uczniowie, tj. 103 osoby kończy dzisiaj szkołę, w tym 24 z wyróżnieniem, w karty jego historii jako drugi rocznik w systemie 4-letniego liceum.

Na koniec, chcemy Wam powiedzieć: idźcie w świat i zmieniajcie go na lepsze, najpierw jednak zdajcie na bardzo wysokim poziomie maturę! Trzymamy za Was kciuki!

Do zobaczenia na maturze i w dorosłym życiu!

Zdjęcia z uroczystości [zobacz]