Relacja ze spotkania młodzieży w Krakowie w ramach wymiany międzynarodowej w dniach 28.05. – 3.06.2023 r.

I wreszcie nadszedł ten czas! Po dokładnie 4 tygodniach od naszego powrotu z Frankfurtu nad Menem nasi niemieccy przyjaciele przylecieli do Krakowa z rewizytą, by spędzić z nami tydzień pełen ekscytujących wrażeń.

Pierwszy dzień pobytu naszych gości rozpoczęliśmy późnym popołudniem od grilla w zaciszu szkolnego podwórka, gdzie miało miejsce oficjalne powitanie przez naszą dyrekcję. Była to świetna okazja do rozmów i degustacji polskich specjałów przygotowanych przez wspaniałych rodziców uczestników wymiany, którzy swoją obecnością i zaangażowaniem uświetnili to wydarzenie. Po obfitym posiłku młodzież ruszyła do wspólnego tańca, jednak opanowanie nowych kroków uroczystego i dostojnego poloneza, a potem skocznej belgijki okazało się drobnym wyzwaniem, z którym uczniowie z Niemiec rewelacyjnie sobie w rezultacie poradzili.

W kolejne dni wymiany realizowaliśmy bogaty program, który obejmował m. in. zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce, Starego Miasta, Katedry na Wawelu, dawnej dzielnicy żydowskiej Kazimierz, Rynku Podziemnego czy Fabryki Emalia Oskara Schindlera. Znajomość różnych zakątków miasta trzeba było potem udowodnić podczas wspólnej gry miejskiej. Wszystkich bardzo mocno poruszyła wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau i skłoniła do głębokiej refleksji nad niezwykle trudną wspólną historią naszych narodów oraz do dyskusji na wiele uniwersalnych tematów tak istotnych dla młodych ludzi, którzy starają się zrozumieć otaczający ich świat.

Poza tym pracowaliśmy w grupach mieszanych nad wspólnym projektem, który miał na celu uchwycenie i pokazanie różnorodności, która nas wzbogaca i inspiruje. Owocem tej współpracy były prezentacja oraz krótki filmik, które zostały zaprezentowane na forum w ostatnim dniu wymiany.

I chociaż nasze spotkanie w Krakowie dobiegło już końca, pozostały nowe, wartościowe przyjaźnie i piękne wspomnienia wspólnie spędzonych chwil, do których bardzo chętnie będziemy jeszcze zapewne nie raz wracać…

prof. Marlena Drabki – koordynator wymiany ze strony XLII LO, nauczycielka j. niemieckiego

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży: https://pnwm.org/