Szanowni Profesorowie, Rodzice, Pracownicy XLII LO,

Drodzy Uczniowie,

Spotkaliście się z wychowawcami, kto chciał uczestniczył również we Mszy Św. w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny. Oficjalne spotkanie z dyrektorem mieli Wasi młodsi koledzy z klas I. Dlatego w kilku słowach pragnę Wam poprzez Librusa, u progu nowego roku szkolnego, życzyć zdrowia i optymizmu w to, że czas zdalnego nauczania nie wróci. Niech cele i zadania Profesorów oraz Wasze na te 10 miesięcy pod względem nabywania wiedzy, utrwalania jej oraz troska o nasz dobrostan psycho-fizyczny będą zbieżne w realizacji. Doświadczyliście wiele podczas zdalnego nauczania, izolacji domowej. Przetrwaliście, więc teraz idźmy wspólnie dalej, do przodu. Czas pandemii znacząco nam ukazał, że są wartości w życiu ważne i ważniejsze. Oby w tym roku szkolnym zawsze te ważniejsze były dla nas drogowskazem do koleżeństwa, pomagania sobie.

Drodzy Uczniowie klas I, po trudnym czasie nauczania zdalnego, egzaminie ósmoklasisty, wymagającej i zakończonej Waszym ogromnym sukcesem rekrutacji witamy Was serdecznie w murach szkoły przy Studenckiej 13 – w XLII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie. W szkole o prawie 130-letniej tradycji, mającej od zawsze wspaniałego Patrona. W miejscu dla Was nowym i już dziś wyjątkowym, bo dotyczy kolejnego etapu Waszej edukacji, jakim jest szkoła średnia. Wyjątkowym bo przez najbliższe 4 lata XLII LO będzie pełniło rolę tzw. drugiego domu, gdzie będziecie spędzać wiele godzin tygodniowo, nabywać wiedzy, kultury, zawierać nowe znajomości i przyjaźnie, dorastać i rozwijać się tak fizycznie jak i duchowo.

Ufamy, że nasze Liceum będziecie dla Was miejscem inspiracji, motywacji do systematycznej nauki oraz możliwości rozwoju Waszych indywidualnych zdolności i pasji. W tym długim czasie nauki, bo aż do 2025 r., będziecie odnosić sukcesy, jak też być może przytrafią się jakieś niepowodzenia. To jest naturalny proces, który w XLII LO od zawsze jest dobrze znany wszystkim uczniom, zgodnie z cytatem mówiącym o tym jak to przy Studenckiej 13 wygląda nauka: Per aspera ad astra – przez cierpienia do gwiazd. Poprzez pracę i naukę do sukcesu – zdanej matury, zrealizowanych planów i marzeń.

Drodzy Uczniowie klas II i III, po wakacjach starajcie się na nowo zintegrować. Zacznijcie znowu od siebie wymagać, współpracujecie z Waszymi Profesorami. Szanujcie Waszych młodszych kolegów, szczególnie Pierwszoklasistów. Dawajcie im dobry przykład poprzez odpowiednie maniery, wygląd, życzliwość, pomocną dłoń. Tak na co dzień. Co więcej, inspirujcie ich do pracy na rzecz szkoły, Samorządu Uczniowskiego, sekcji sportowych, teatru, chóru czy zespołu muzycznego oraz innych aktywności szkolnych.

Swoimi pomysłami dalej kreujcie przy Studenckiej 13 miejsce przyjazne młodzieży. Nadal realnie ulepszajcie Wasze XLII LO przy współpracy z dyrekcją, gronem pedagogicznym i co ważne swoimi rodzicami. Godnie je reprezentujecie, pięknie o nim mówicie. A nawet jak pojawi się jakaś krytyka z Waszej strony, to wszelkie niedogodności starajcie się odpowiedzialnie znosić 🙂

Drodzy Maturzyści, już za niespełna 8 miesięcy ukończycie szkołę, a doświadczaliście jej  zarówno w klasie pierwszej i drugiej głównie zdalnie. Stąd też na początku roku szkolnego chcemy Wam życzyć zdrowia, normalności i spokoju w uczeniu się, przygotowaniu do egzaminu dojrzałości. Niech ten czas nauki mija Wam efektywnie, dobrze pod względem organizacyjnym. Żebyśmy wspólnie, tutaj w szkole mogli się razem spotykać aż do matury. Żebyście ją zdali jak najlepiej, by móc realizować swoje plany i marzenia w dorosłym życiu.

W rozpoczynającym się nowym Roku szkolnym 2021/2022, pragnę wszystkim Profesorom, Rodzicom, Uczniom i Pracownikom XLII LO życzyć zdrowia, zrozumienia i wytrwałości. Wydaje się, że zdrowy rozsądek oraz ciągła świadomość o zachowywaniu zasad bezpieczeństwa w i poza szkołą, rosnący wskaźnik zaszczepionej młodzieży w Krakowie, pomoże nam minimalizować spotkanie z wirusem.

Pamiętajmy o 3 podstawowych zasadach w szkole: dezynfekcja rąk, maseczka, dystans.

W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej, oddajmy hołd wszystkim Polakom, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej i suwerennej Ojczyzny, w której dzisiaj żyjemy !

Rok szkolny 2021/2022 uważam za rozpoczęty !

dr Paweł Cząstka, dyrektor XLII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie