Zgodnie z wieloletnią tradycją z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole miała miejsce uroczystość Ślubowania klas pierwszych. O godz. 8.00 na Wawelu odbyła się Masza Św., a po niej delegacje klas wraz dyrekcją złożyli kwiaty na grobie Adama Mickiewicza – naszego Patrona. Następnie młodzież udała się traktem królewskim na Rynek. Pod pomnikiem Adama Mickiewicza uczniowie złożyli kwiaty i wykonali pamiątkowe zdjęcia.

Główna uroczystość ślubowania rozpoczęła się o godz. 10.00 w szkole. Dyrektor XLII LO dr Paweł Cząstka powitał zgromadzonych Profesorów i Wychowawców oraz Uczniów i Rodziców klas I.

Uczniowie ślubowali między innymi, że będą rzetelnie uczyć się i uczciwie wypełniać swoje obowiązki, podążać za ideałami prawdy, wolności i dobra, szanować ludzką godność i prawa człowieka, pomagać potrzebującym. Świadomie i odpowiedzialnie podejmować trud bycia patriotą i obywatelem w społeczności lokalnej, państwowej, europejskiej.

Po uroczystym ślubowaniu dyrektor szkoły w słowach skierowanych do Pierwszoklasistów zaapelował, aby godnie i z dumą reprezentowali XLII LO, byli dobrymi ludźmi i pomagali sobie nawzajem. Dbali o mienie materialne szkoły i kultywowali wartości, które dzisiaj ślubowali. Pamiętali, że są różnorodnością w jednej drużynie, która pod sztandarem z wizerunkiem Patrona Adama Mickiewicza ma obowiązek realizować zobowiązania dzisiaj ślubowane. Jako uczniowie szkoły przy Studenckiej 13 powinni nabywać kultury, wiedzy oraz zdobywać nowe umiejętności i rozwijać pasje. Mimo wielu trudności nigdy nie poddawać się, w myśl zasady Per aspera ad astra (przez trudy/cierpienia do gwiazd). By nadać sensu edukacji i wychowania w naszym Liceum powinni współpracować ze swoimi profesorami tak, by wspólnie móc przenosić przysłowiowe „góry”. W rezultacie poprzez edukację, wychowanie, poznane wartości, przygotowanie się do matury i świetnie zdany egzamin dojrzałości będą mogli w przyszłości realizować swoje plany zawodowe i spełniać marzenia. Sprawiać, żeby świat stawał się lepszy.

Z okazji 130-lecia szkoły dyrektor Cząstka jasno wskazał uczniom, że od dziś za sprawą ślubowania stali się znakomitą częścią Liceum. Od dziś będzie się od nich wymagało  zaangażowania w jego rozwój, w działania Samorządu Uczniowskiego, chóru, itp. Tworzenia dalszej, wspaniałej historii szkoły.

„Niech duma i radość z dnia ślubowania pozostanie z Wami nie tylko na najbliższe 4 lata nauki w XLII LO, lecz na całe życie!” – powiedział na zakończenie dyrektor Paweł Cząstka.

Podczas ślubowania uczniowie otrzymali z rąk dyrektora indeksy i długopisy z logo szkoły.  Na podwórku szkolnym wraz z wychowawcami wykonali pamiątkowe zdjęcia. Po uroczystości udali się do Kina pod Baranami na film pt. „Orlęta. Grodno ‘39”.

Profesjonalne zdjęcia z uroczystości ukażą się już niebawem na stronie www.lo42krakow.pl.