Szanowni Profesorowie i Drodzy Uczniowie,
dzisiaj świętowaliśmy w szkole Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Było wzniośle i wyjątkowo. Od czasów pandemii nie było nam dane tak zbiorowo świętować.

Dziękuję Panu Profesorowi Pawłowi Naleźniakowi za przedstawienie nam najważniejszych wydarzeń o Polsce i Polakach sprzed 104 lat, które podczas drugiego spotkania z klasami I i II również starałem się przybliżyć.

Dziękuję Profesorom i Wam Droga Młodzieży, że tak pięknie w strojach galowych, z powagą i zarazem radością uczestniczyliście w tym wydarzeniu. Że tak wzniośle wspólnie śpiewaliśmy pieśni i o godz. 11.11 wraz ze szkołami w całym kraju odśpiewaliśmy Hymn Polski.

Dziękuję Samorządowi Uczniowskiemu za przygotowanie uroczystości: plastycznie i techniczne – zwłaszcza za tekst i muzykę do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Dziękuję uczniom z pocztu sztandarowego.

Pamiętajmy, że w historii Polska i Polacy musieli wiele razy walczyć o swój kraj i o jego wolność. W Święto 11 Listopada spróbujmy na chwilę zatrzymać się nad historią naszego kraju, m.in. nad tym jak przez ponad 120 lat zaborów pięć pokoleń Polaków na różne sposoby walczyło o niepodległość, jak tragiczne były losy naszego kraju w XX wieku. Oddajmy cześć wszystkim tym, którzy w imię wartości patriotycznych, troski o wolną i niezależną Ojczyznę potrafili zachować się jak trzeba, byśmy dzisiaj mogli żyć w niepodległej Polsce.

Bądźmy świadomi tego, że wolność została nam nie tylko dana, ale też i zadana. Obyśmy potrafili zawsze odpowiednio ją zagospodarować i obyśmy nigdy nie musieli jej zbrojnie bronić!

dr Paweł Cząstka, dyrektor XLII LO