Obchody Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości (18.11.1918) świętowaliśmy przez dwa dni 9-10 XI. Bezpiecznie, treściwie i patriotycznie.
9 listopada poprzez radiowęzeł odbył się dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników XLII LO wykład naszego Profesora p. dr Pawła Naleźniaka pt. „Dlaczego mówimy o Legionach Piłsudskiego?”. Następnego dnia o godz. 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy hymn Polski, łącząc się z młodzieżą z całej Polski w ramach ogólnopolskiej akcji MEiN „Szkoła do hymnu”.

Oddajmy hołd wszystkim tym, którzy walczyli, oraz tym, którzy poświęcili swoje życie za wolną i niepodległą Polskę.

Pamiętajmy w tym szczególnym dniu, że wolność została nam dana i zarazem zadana. Swoją odpowiedzialną postawą dbajmy o swoją Ojczyznę. Pamiętajmy o jej historii i jej bohaterach. Zawsze z dumą i radością świętujmy Dzień Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

dr Paweł Cząstka, dyrektor XLII LO