Na ulicy Studenckiej 13 jest wyjątkowe i cenione przez uczniów i rodziców XLII Liceum Ogólnokształcące –  spadkobierca i kontynuator nestorek krakowskiej edukacji: Szkoły Podstawowej nr 13 (1892-2004) i Gimnazjum nr 2 (1999-2017).

– Z rozmachem tworzymy i rozwijamy nasze liceum, opierając się na tradycji i dorobku szkół poprzedniczek. Łączy nas też, nieprzerwanie od końca XIX w., ten sam patron, Adam Mickiewicz. Jesteśmy w samym centrum Krakowa, współpracujemy z wyższymi uczelniami, jesteśmy zawsze z młodzieżą i dla młodzieży, u nas nikt nie jest anonimowy – mówi dyrektor XLII LO dr Paweł Cząstka.

XLII Liceum Ogólnokształcące to połączenie świeżości i tradycji. Powstało 1 września 2017 r. i z wielkim sukcesem zaznacza swoją obecność na edukacyjnej mapie Krakowa. Progi punktowe do poszczególnych klas z roku na rok są coraz wyższe, zdawalność matury jest 100%, młodzież coraz częściej zdobywa laury w różnych konkursach i zawodach sportowych, realizujemy programy wymiany młodzieży, zwiedzamy Europę. Tworzymy środowisko przyjazne uczniom, uczeniu się. Dyrekcja, Kadra Nauczycielska, Rodzice i Uczniowie XLII LO tworzą dobrze zorganizowany i współpracujący ze sobą zespół. Stawiamy na sukces edukacyjny naszych uczniów oraz wspieramy, rozmawiamy i pomagamy im w drodze do dorosłości i dojrzałości.

W roku szkolnym 2021/2022 planowane jest utworzenie czterech klas pierwszych:

A matematyka-geografia -WOS,

B biologia-chemia-matematyka

C matematyka-informatyka-j. angielski

D j. polski-historia-j. angielski

Kiedy przechodzi się ulicą Studencką, nie sposób nie zauważyć mieszczącego się pod nr 13 zabytkowego budynku z klinkierowej cegły, z jasnymi poziomymi wątkami w stylu neogotyckim, ze szczytem elewacji zwieńczonym koronkowymi, stylizowanymi zębami obronnymi. To jeden z najpiękniejszych dziewiętnastowiecznych krakowskich budynków typu publicznego. Gmach, od samego początku przeznaczony na siedzibę szkoły, jest dziełem architekta Stefana Żołdaniego. Szkolny gwar rozlega się w nim już od ponad 128 lat!

Zapraszamy do zapoznania się z bardziej szczegółowymi informacjami na temat oferty edukacyjnej naszej szkoły pod zakładką Rekrutacja

DROGA ÓSMOKLASISTKO, DROGI ÓSMOKLASITO – Niech najbliższe 4 lata będą dla Ciebie wyzwaniem i zadaniem, które w naszej szkole efektywnie i z przyjemnością zrealizujesz !!!

Zapraszamy i do zobaczenia w murach XLII LO !!!