Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego zaczęliśmy od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu polskiego. W całodniowym programie było m.in. wystąpienie dyrektora szkoły dra Pawła Cząstki, prezentacja wychowawców klas I, wykład naszego profesora od historii dra Pawła Naleźniaka pt. „Dramat września 1939 roku”. Następnie w Akademickiej Kolegiacie św. Anny została odprawiona Msza Święta. Z pewnością szczególnym wydarzeniem było powitanie po raz pierwszy w murach XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie uczniów klas pierwszych.

Prezentujemy w skrócie słowa dyrektora XLII LO dra Pawła Cząstki, które skierował do całej wspólnoty szkolnej z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2023/2024:

Szanowni Państwo Profesorowie, Rodzice i Pracownicy XLII LO,

Drodzy Uczniowie,

W poniedziałek 4 września 2023 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Mam nadzieję, że po wakacjach każdy z nas jest wypoczęty, chętny do nauki, działania i współpracy.

Chciałbym wszystkim tworzącym społeczność XLII Liceum Ogólnokształcącego życzyć zdrowia, siły i optymizmu. Niech postawione cele i zadania oraz marzenia spełniają się nam każdego dnia w całym roku szkolnym 2023/2024.

Państwu Profesorom szczególnie życzę zdrowia i wytrwałości. Zadowolenia i niekończących się sukcesów w pracy z uczniami i współpracy z rodzicami.

Rodzicom życzę radości wynikającej z sukcesów edukacyjnych i wychowawczych własnych dzieci.  Czasu dla nich. W razie potrzeby cierpliwości i wyrozumiałości oraz dobrej i owocnej współpracy z profesorami, wychowawcami i dyrekcją XLII LO.

Pracownikom szkoły życzę dobrej komunikacji z młodzieżą, nauczycielami i dyrekcją. Zdrowia i satysfakcji z pracy w XLII LO.

Wszystkim uczniom naszej szkoły, życzę dobrej organizacji dnia, tygodnia i roku szkolnego, i żebyście na wszystko znaleźli czas: na naukę, rozwój pasji i zainteresowań oraz wypoczynek. Bądźcie zawsze chętni do działania i współpracy ze swoimi profesorami. Osiągajcie świetne wyniki edukacyjne, wygrywajcie w konkursach i olimpiadach. Pomagajcie sobie nawzajem. Rozmawiajcie ze sobą. Bądźcie silni fizycznie i psychicznie. Ucząc się w XLII LO, nabywajcie kultury i dbajcie o dobre maniery. Bądźcie dumni ze swojej szkoły. Sławcie jej dobre imię. Angażujcie się w działania Samorządu Uczniowskiego. W razie jakichkolwiek trudności pamiętajcie: per aspera ad astra (przez trudy/cierpienia do gwiazd).

Szczególnie zwracam się do uczniów klas I, którym życzę wspaniałej edukacyjnie i koleżeńsko 4-letniej przygody w XLII LO – szkole z 130-letnią tradycją. Bądźcie twórczy, dbajcie o swoją szkołę i o siebie nawzajem. Twórzcie z uznaniem i sukcesem historię naszego liceum. Śmiało zapisujcie się m.in. do chóru, zespół muzycznego, sekcji Samorządu Uczniowskiego. Niech XLII LO stanie się Waszym drugim domem, gdzie będziecie lubić przychodzić, uczyć się, wspólnie spędzać czas. Życzę Wam powodzenia w nowej szkole!

Uczniom klas maturalnych życzę efektywnych przygotowań do matury, roztropności i mądrości przy wyborze przedmiotów, które będziecie zdawać w maju. Zdajcie świetnie maturę i spełnijcie swoje cele i marzenia związane z dalszym rozwojem naukowym i zawodowym.

Rok szkolny 2023/2024 uważam za rozpoczęty!

dr Paweł Cząstka, dyrektor XLII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie