25  i 26 marca br. odbyło się kolejne spotkanie online w ramach akcji zatytułowanej „Zaproś wykładowcę ”, zorganizowanej przez Biuro Promocji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tym razem w rolę słuchaczy wcielili się uczniowie klasy 2B1 i 2E1.

Uczniowie rozszerzający fizykę mieli przyjemność wysłuchać wykładu profesora Uniwersytetu Pedagogicznego z Instytutu Fizyki Pana Artura Błachowskiego, który przybliżył tematykę energii jądrowej.

Z zaangażowaniem i pasją przedstawiony był rys historyczny wydarzeń i odkryć naukowych, które doprowadziły do odkrycia reakcji rozszczepiania jądra atomowego i wykorzystania energii jądrowej. Kolejny etap poświęcony był wzorom i zależnością fizycznym , a na koniec przedstawiony został schemat pracy elektrowni jądrowej.

Z kolei prelegentem dla uczniów klasy humanistycznej był dr Waldemar Ogłoza, który zaprezentował wykład na temat: Teoria Kopernika – czyli skąd wiadomo, że to prawda. Młodzież miała okazję zapoznać się możliwościami obserwacji nieba, efektami ruchu wirowego Ziemi.

Każdy z wykładów zakończony był dyskusją, która niewątpliwie pozwoliła naszym uczniom pogłębić wiedzę o interesujących obszarach nauki , a także stanowiła miłą odskocznię od codziennych szkolnych obowiązków.

Karolina Maniak-Górecka