Szanowni Państwo Profesorowie i Pracownicy XLII LO

W jednym z pierwszych dokumentów Komisji Edukacji Narodowej z 1774 roku pt. „Przepis Komisji Edukacji Narodowej na szkoły wojewódzkie” tak charakteryzowano zadania i posłannictwo nauczyciela:

„Nauczyciel każdy powinien być o tym przekonany, że od niego prawie wszystko w edukacji zawisło. Przymioty i jego rozumu i serca wpłyną w rozum i serce uczniów. Trzeba nauczycielowi być filozofem, jaśnie widzieć rzeczy, znać grunt człowieka, skłonności, namiętności, pojętność każdemu wiekowi właściwą, związek umiejętności ludzkich; trzeba być czułym [wrażliwym], nienaruszonym [stanowczym], sprawiedliwym, gorliwym o dobro uczniów i dobro pospolite narodu ludzkiego. Ktokolwiek się podejmujesz tej usługi Ojczyźnie twojej, roztrząśnij dobrze obowiązek, który bierzesz na siebie, siły, które przynosisz!”

Szanowni Państwo z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej, w 250-tą rocznicę jej powstania, powyższego fragmentu dokumentu KEN, życzę Państwu zdrowia, niekończącej się pasji i cierpliwości, spokoju i kreatywności, które są niezbędne w tym pięknym i wyjątkowym zawodzie, choć zarazem niezwykle wymagającym. Niech praca przy Studenckiej 13 zawsze daje nam poczucie satysfakcji i zawodowego spełnienia. Niech przynosi sukcesy w edukowaniu i wychowywaniu naszej młodzieży. Niech w tej misji nauczycielskiej zawsze towarzyszy nam wsparcie i życzliwość rodziców. Niech nieustannie wzrasta szacunek społeczny i godziwość wynagrodzenia. Wszystkiego DOBREGO!

dr Paweł Cząstka, dyrektor XLII LO