W dniu 24.10 uczniowie klasy 1a w ramach odczytów, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Geograficzne, mieli okazję wysłuchać referatu prof. dr hab. Wiesława Ziaji pt.: „Przyrodnicze skutki ocieplenia klimatu w Arktyce europejskiej”.

Uczniowie uczestniczyli również w dyskusji dotyczącej omawianego problemu. Dzięki zaprezentowanym zdjęciom mogli zobaczyć skutki wzrostu temperatury powietrza w północnej części naszego globu w postaci nowych form terenu, w tym spektakularne powstawanie nowych wysp w obrębie Arktyki. Dowiedzieli się przy tym, że jest to doskonały obszar do obserwacji procesu powstawania nowych gleb, w którym ogromną zasługę odgrywają … ptaki.

W czasie referatu została poruszona kwestia rzeczywistej przyczyny ocieplania klimatu, która od lat wzbudza wiele kontrowersji wśród naukowców. Niezależnie od poglądu, jaki każdy z nas ma na ten temat, musimy przyznać, że każde nasze działanie w skali lokalnej przynosi również skutki globalne. Bądźmy więc odpowiedzialnymi ludźmi, bo los naszej planety zależy w dużej mierze od nas.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny odczyt.

Małgorzata Juszczyk