Klasy 3b, 3f i 2f miały przyjemność uczestniczyć w maju 2018 r. w warsztatach zorganizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Lekcje przedsiębiorczości przeprowadzone zostały na bazie gier „Oil City” i „Chłopskiej Szkoły Biznesu”, których twórcą jest Małopolski Instytut Kultury.

Młodzież miała okazję zmierzyć się z wyzwaniami rynku i z pojęciami znanymi tylko ze słyszenia. Te planszowe rozgrywki dają możliwość ekonomicznej symulacji zjawisk gospodarczych. Uczestnicy wcielają się bowiem w prawdziwych przedsiębiorców, którzy działają w spółkach. Tak jak inwestorzy robią zakupy, zatrudniają ludzi, rozbudowują infrastrukturę, prowadzą działalność w warunkach ciągłych zmian cen. Uczniowie namacalnie przekonali się, jak to jest być właścicielem firmy i tym samym prowadzić własny biznes.

Zabawa była przednia. Planowanie, współpraca i dobór różnych strategii wyostrzył rozgrywkę. Jednak, jak sami mówią, w interesach potrzebne jest też szczęście.

Spotkania takie były możliwe dzięki międzyinstytucjonalnej współpracy XLII Liceum Ogólnokształcącym z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie.

Karolina Stasińska