Miniona sobota była ostatnią spędzoną z pracownikami Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii w auli kompleksu dydaktyczno-bibliotecznego na kampusie UJ.  W trakcie pierwszego wykładu dr Marcin Zawrotniak uświadamiał młodzież czym jest „Zabójcza chromatyna, czyli po co neutrofilom DNA?”. Przystępnie  i zarazem barwnie zaprezentował jedne z krwinek naszego układu immunologicznego, zwracając uwagę na wytworzone przez nie mechanizmy obrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, jak: fagocytoza, degranulacja i najpóźniej poznany – netoza. Sieci NET utworzone przez DNA i białka antybakteryjne były dla młodzieży najbardziej fascynujące. Ich zadaniem jest wychwytywanie i unieruchamianie patogenu, a następnie jego proteolityczne i wolnorodnikowe niszczenie. Niestety poza tym dobroczynnym działaniem sieci te mogą stanowić także zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, przyczyniając się o wytworzenia sterylnego stanu zapalnego, stanowiąc  w konsekwencji przyczynę skrzepów lub też wywołując stany zapalne w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Kolejnym prelegentem był dr hab. Dariusz Latowski, który zainspirował uczniów „Karotenoidami, jako barwnikami życia”. Podczas wystąpienia dowodził, iż związki te, choć najpopularniejsze w komórkach roślinnych, są również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania innych organizmów, w tym także człowieka. Szczególną uwagę zwróciła rola niektórych barwników w chemizmie widzenia, gdzie przed starczą degeneracją plamki żółtej chronią nas zeaksantyna i luteina. Dużo uwagi poświęcono także stojącej na straży długowieczności Japończyków, fukoksantynie – stanowiącej wiodący barwnik brunatnic. Uczniowie dowiedzieli się także, iż antyoksydacyjne właściwości β – karotenu w połączeniu z nikotyną zostają utracone. Konkluzja była prosta – nie watro narażać zdrowia, a witaminy spożywać w postaci surowych warzyw i owoców, gdyż sztucznie suplementowane nie przynoszą pożądanych rezultatów.

prof. Beata Sobocińska