„Po co szukać obcych krajów,
Alp odwiedzać grzbiet wysoki?
Wśród Ojcowa skał i gajów
Równie szczytne masz widoki.”

Franciszek Salezy Dmochowski

49. OJCOWSKA ZŁOTA JESIEŃ – o włos od pucharu, ale jednak na podium!

Po raz pierwszy młodzież naszego Liceum miała możliwość uczestniczyć w rajdzie przeznaczonym dla szkół średnich z Krakowa i okolic. Jego celem było poszerzenie wiedzy o Ojcowskim Parku Narodowym oraz aktywne włączenie się do obchodów „Dnia Ziemi”.

W imprezie wzięło udział, aż trzynaście drużyn naszego liceum. Uczniowie wyruszyli sprzed kościoła w Sąspowie, aby po pokonaniu trasy ok. 6 km dotrzeć do Ojcowa. Wędrując dnem Doliny Sąspowskiej musieli wykazać się wiedzą dotyczącą historii i przyrody Ojcowskiego Parku Narodowego, rozpoznać  obiekty krajobrazu na fragmentach zdjęć, gatunki roślin i zwierząt. Na końcu tej emocjonującej podróży czekało na nich ognisko z kiełbaskami, liczne konkursy przygotowane przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura w ramach projektu „Kraina Podkowca” oraz zwiedzanie multimedialnej ekspozycji Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego.

Dzień był piękny, słoneczny i pełen wrażeń, zewsząd docierały dźwięki szumiących strumyków i powiewów wiatru, a przed oczami uczestników rajdu rozpościerały się obrazy wielobarwnej jesieni na tle białych wapiennych skał i błękitnego, rozsłonecznionego nieba. Młodzież prześcigała się w rywalizacji z pozostałymi krakowskimi liceami. Ostatecznie nasi uczniowie zajęli III miejsce wśród kilkudziesięciu zespołów! Za rok wrócimy tam kolejny raz – po zwycięstwo oczywiście:).

Beata Sobocińska