We wtorek, 3 grudnia, w w sali obrad Rady Miasta Krakowa, odbył się finał 1. edycji Akademii Superbohaterów, realizowanej w ramach segmentu „RATUJ” programu „Bezpieczny Kraków”. Szesnastu uczniów z pięciu krakowskich szkół średnich w tym dwoje z XLII LO, po cyklu spotkań m.in. z policją, Państwową Strażą Pożarną oraz Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym, stało się pierwszymi Liderami Bezpieczeństwa w społecznościach szkolnych.

W XLII LO Superbohaterzy to: Oliwia Gromadowska (2b) i Julia Kuliś (2e). Serdecznie im gratulujemy !!!

Podczas Akademii Superbohaterów uczniowie uczestniczyli w licznych spotkaniach studyjnych w krakowskich służbach, m.in. w Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym, podczas których uczyli się odpowiedniego reagowania w sytuacjach kryzysowych (takich jak wtargnięcie niebezpiecznej osoby na teren szkoły, rozpylenie nieznanej substancji, podłożenie ładunku wybuchowego), nabywali umiejętności niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy, jak również samoobrony.

Wywiadu do Gazety Krakowskiej udzieliła jedna z naszych Superbohaterek Oliwia Gromadowska z kl. 2b:

– Najbardziej podobała mi się wizyta w straży pożarnej, podczas której używaliśmy gaśnic oraz chodziliśmy w sztucznym dymie. Myślę, że najbardziej przyda mi się umiejętność udzielenie pierwszej pomocy. Bardzo dobrze, że taki projekt powstał, bo dzięki temu będziemy mogli promować pomoc, nauczyć czegoś naszych rówieśników oraz wykorzystać zdobyte doświadczenie w nagłych wypadkach, choć mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby. https://gazetakrakowska.pl/1-final-akademii-superbohaterow-juz-za-nami-krakowscy-uczniowie-stali-sie-prawdziwymi-liderami-bezpieczenstwa-zdjecia/ar/c1-14628253