Szanowni Profesorowie, Rodzice, Drodzy Uczniowie,

1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w sposób stacjonarny w dobie pandemii. Rzecz niebywała a tak prawdziwa. W reżimie sanitarnym mierzymy się z próbą normalności w funkcjonowaniu szkoły, naszych relacjach, spotkaniach, wspólnym uczeniu się. Można powiedzieć, że ten czas jest dla nas wszystkich czasem próby z naszej odpowiedzialności za siebie i za innych, choć nie potrafimy zbyt wiele przewidzieć. Cel wydaje się słuszny, bo nauka to klucz do mądrości, rozwoju, zdania matury i sukcesów w dorosłym życiu. W tym wszystkim stawiamy sobie pytanie o nasze zdrowie, o naszą przyszłość.
Trudno udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy z pewnością ma tutaj swój punkt odniesienia i myślenia.

Patrząc na Was, rozmawiając, jako Nauczyciele dostrzegamy wiele optymizmu, radości, energii, że po półrocznej przerwie możemy spotkać się w szkole. Wiem, że są też tacy uczniowie, którzy w trosce o siebie i o swoich bliskich mają obawy przychodząc do szkoły, czy też tacy, którzy ciągle zastanawiają się czy przyjść do szkoły, czy nastąpią jakieś decyzje w sprawie hybrydowego lub zdalnego nauczania. Należy przyznać rację dla wszystkich tych postaw i zachowań.

W rozpoczynającym się nowym roku szkolnym 2020/2021, pragnę wszystkim Profesorom, Rodzicom, Uczniom i Pracownikom XLII LO życzyć zdrowia, spokoju i zrozumienia. Wydaje się, że zdrowy rozsądek oraz permanentne staranie się o zachowywanie zasad bezpieczeństwa w i poza szkołą pomoże nam minimalizować spotkanie z niewidzialnym wirusem. Czy nas przed nim ochroni, tego niestety nie wiemy.

Szczególne słowa powitania chciałbym skierować do Uczniów i Rodziców klas pierwszych. Gratuluję Wam wyboru i dostania się do XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie! Szkoła ze 130 letnią historią i tradycją, w której od czterech lat jest liceum – młode ale już znane i doceniane na edukacyjnej mapie Krakowa. Wierzę, że dzięki pracy Profesorów i Waszej, dobrej współpracy z Rodzicami, odnoszonych przez Was sukcesów, świetnie zdanej matury, będzie to najlepsze liceum w Krakowie. Tego Wam życzę!

Drodzy Pierwszoklasiści oraz uczniowie klas II i III, mam nadzieję, że pamiętacie moje słowa z rozpoczęcia roku szkolnego, kiedy to tłumaczyłem jak wygląda nauka w naszej szkole: Per aspera ad astra – przez trudy/cierpienie do gwiazd! oraz „Wymagajcie od siebie choćby nikt od Was nie wymagał” – jak mówił do młodzieży Jan Paweł II – mimo, że ten cytat u nas nie ma zastosowania, bo nasi Profesorowie zawsze będą od Was wymagać. Wy natomiast musicie chcieć współpracować i uczyć się. Życzę Wam wszystkim takiej motywacji do pracy i nauki, by spełnić wszystkie swoje cele i marzenia kończąc XLII LO! Tak jak my jako profesorowie jesteśmy dumni, że możemy mieć tak wspaniałą młodzież, rodziców, tak i Wy bądźcie zawsze dumni ze swojej szkoły!

Wszystkim drugoklasistom, życzę siły i wytrwałości w kontynuowaniu nauki. Żeby codzienny trud nauki, przebywania w szkole został dobrze przez Was wykorzystany. Żebyście w klasie maturalnej mieli świadomość dobrze nauczonych i przygotowanych do najważniejszego egzaminu w życiu!

Przyszłorocznym maturzystom oraz ich rodzicom życzę dobrej organizacji nauki i przygotowań do matury. Zdrowia, energii i pozytywnego nastawienia, że będzie dobrze, że zdam maturę, ze zdam ją na bardzo wysokim poziomie! Zdajcie ją wszyscy tak, aby dostać się na wymarzone kierunki studiów! My natomiast zrobimy wszystko, żeby Was dobrze do niej przygotować.

Pamiętajmy, że tworzymy wspólnotę XLII LO. Starajmy się być dla siebie życzliwi, pomagajmy sobie nawzajem. Działajmy jak drużyna, bądźmy jednością w różnorodności!

W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej, oddajmy hołd wszystkim Polakom, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej i suwerennej Ojczyzny, w której dzisiaj żyjemy !

Rok szkolny 2020/2021 uważam za rozpoczęty !

dr Paweł Cząstka,
dyrektor XLII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie